Mithat Sancar Net Mi Konuştu?
M. Ziya Gümüş

Mithat Sancar Net Mi Konuştu?

Bu içerik 274 kez okundu.

Konumuz HDP’li Mithat Sancar’ın kendisine PKK ile ilişkilerinin sorulduğu bir soru üzerine söylediği, “Bu soru yanlış bir soru. Bir ilişkimiz olduğu varsayılıyor. Ve bu ilişkide bir mesafe konması talep ediliyor. Biz de diyoruz ki, hiçbir ilişkimiz yok. Bu kadar net”… Hahaha deyip yazımı bıraksam mı acaba?

İyisi mi size bir fabl anlatayım. Ayı bir gün yüksekçe bir kayalığın altında uzanmış, dinleniyormuş. Onu bu halde gören tilkinin aklına bir şeytanlık gelmiş. Ona suikast düzenlemeyi tasarlamış. Büyükçe bir taşı alıp kayalığa çıkmış ve koca taşı ayının üzerine bırakmış. Ne var ki, isabetli bir atış yapamamış. Taş ayının yanı başına düşmüş. Ayı nasıl irkilmiş! Ayı korkudan altına etmiş. Ayıyı kınamamak lazımdır. Kim onun yerinde olsaydı aynı şeyi yapardı. Ayı yukarı baktığında tilkiyi görmüş ve kovalamış. Tahmin edeceğiniz üzere tilkiyi yakalamış. Tilki tilkilik yapmış ve ayıya şöyle demiş: “Vallahi sana şaka yaptım. (Ez bi te şad bûm. Min Henek kir)”… Ayının tepesi atmış. Ayı olmasına ayı idi de, onun da söyleyeceği vardı. Ayı tilkinin kulağından tutup olay mahalline getirmiş. Ve tilkinin kafasını b*kunun içine koymuş sonra da: “Ev ê henekaye he! (Bu şaka işi mi ha)”

Bir ayının da HDP’li Mithat Sancar’ın kulağından tutup aşağıdaki olay mahallerine getirmesi sonra da, “Ma ev ê henekaye?” diye sorması lazım gelir.

1-Her kongrede PKK şovları ve Abdullah Öcalan’a selamlar…

2-Ölen her Pkk’linin cenazesine koşuşturmalar…

3-Seleflerinden Selahattin Demirtaş’ın “HDP’nin başarısı Abdullah Öcalan’ın önemsediği bir projedir” sözü…

4-Mithat Sancar’ın “İmralı’nın kapılarını açın. Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecrid kaldırılmalı ve Öcalan’ı barış yolunun ışığı ve kandili olarak gösteren” sözleri…

5-Cemil Bayık’ın “PKK olmasa HDP %5 oy bile alamaz” (yani beş para etmezsiniz anlamındaki) sözleri…

6-Ve her şeyden önemlisi vakı’a… Yani saha…

Bütün bunları neden yaptıklarını sorgulamıyoruz. Aklımızla alay edilmesini sorguluyoruz. Tilki ve yılan dost olmuşlar. Yılanın da sağı solu yok tabi. Bir gün tilkinin boğazına dolanıp seni sokacağım, demesin mi? Aman zaman, ne ettiyse yılanı ikna edememiş. En sonunda tilkilik kartını çıkarmış: “Tamam, beni sokacaksın ve ben öleceğim. Son olarak; geçen günlerin ve dostluğumuzun hatırına bir kez başını öpeyim” demiş. Yılan da başını eğmiş. Tilki hemen kafasını ısırmış ve dostluğu resmen bitirmiş. Yani onu öldürmüş. Onu öldürmekle kalmamış, bir şerit gibi (dümdüz) yolun ortasına sermiş ve şu veciz sözü kültür dünyamıza miras olarak bırakmıştır: “Dost gerek, düz gerek”

Güldürmeyin bizi Mithat Sancar diyeceğim, ama biliyorum, bize şöyle diyecektir: “Her şeyden önce yargı yanlış bir yargı. Kimseyi güldürmüyorum, güldürdüğüm varsayılıyor. Bir kere ben palyaço değilim, bu kadar net söylüyorum.”

O zaman şöyle diyeceğiz; arkadaş eğer ciddi isen ve bizi güldürmek için böyle bir şey söylememişsen, bu konu beni aşar ve “Siyaset Gemisi”nin ilgi alanına girer. O zaman bu sözlerin derin anlamı var demektir. Netameli konuştu demektir. Bir yerlere mesajdır, demektir. Belki de hiçbir şey demektir. Dili sürçmüştür. Bunları anlamak için de derine inmek gerekir. Boğulmamak için derine inmeyeceğiz. Çünkü gemimiz bulunmamaktadır.

Bilindiği üzere Mithat Sancar Araptır. Aslında yaptığı açıklaması üzerine Arapça olarak ona, “De hera wey xara” demek bile yeterliydi. Yani de hadê git işine…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şehid Başbağlar
Şehid Başbağlar
Mehmet Şakir Çelebioğlu'nu tanıyalım
Mehmet Şakir Çelebioğlu'nu tanıyalım