Popülerliğini yitirmiş 15 kişiye gönder mesajları
Ali Tağ

Popülerliğini yitirmiş 15 kişiye gönder mesajları

Bu içerik 780 kez okundu.

Ben bunu kaleme alınacak kadar değer atfeden bir konu olarak bulmamama rağmen bugünlerde yine toplum içinde çok dönmesi hasebiyle üzerime bir görev olarak görüyorum.

Hepimize bu tür mesajlar mutlaka gelmiştir. Genelde önce bir dua ile giriş yapılır, ardından bir rüya ile devam edilir (peygamberimizi (s.a.v) rüyamda gördüm gibi). Daha sonraki aşamada başkalarına ulaştırması istenir ve mesajın muhatabı genelde bir şey ile korkutulur veya ödüllendirilir (ya daha iyi mesleğe sahip olma veya işini kaybetme gibi) ki, mesajı başkalarına ulaştırsın. En son kısımda ise, peygamberlerden birkaçının ismi de zikredilir. Böylece mesaj daha da sağlamlaşsın. Ve bu mesajları paylaşan binlerce iyi niyetli Müslüman. Korkmayın bu mesajları paylaşmadığınızda başınıza kötü bir şey gelmeyecek, herhangi bir ödül de almayacaksınız.

Yaklaşık 6 hafta önce buna benzer bir konuyla daha karşılaştım. Kim olduğu ve nereli olduğu belli olmayan sözüm ona alim koronavirüsü (covid19) ile ilgili Peygamberimizi rüyasında gördüğünü iddia edip, Kur’an-ı Kerim’lerin belli bir yerinde peygamberimizin saç telinin konduğunu, kim o saç telini suya koyup içerse, hastalığın bulaşmayacağı yada hasta olanların iyileşeceğini söylemiş. Ben de camiye gidip, herhangi bir Kur’an-ı Kerim alıp sayfalarını karıştırmaya başladım, birkaç tane kıl görünce işe uyandım birileri Müslümanların psikolojileri ile oynayıp dine olan bağlılıklarını azar azar zayıflatmayı amaçlıyorlardı.

Buna benzer bir olay da sumak suyunun bu virüse iyi geleceği ile ilgili bir rüyaydı. 3 hafta önce kulağıma geldi. Sumak suyunu içenlerin bu hastalıktan korunacağı veya iyileşeceği söyleniyordu. Denenmesinde bir mahsur yok elbette, sumak faydalı bir bitki, ancak bir tarafta kıl diğer tarafta sumak suyu olunca ister istemez insanı bir düşünce alıp götürüyor.

15 kişiye gönder mesajları popülerliğini yitirmiş olsa gerek ki, kendini bize alim diye tanıtıp Peygamberimizi rüyasında gördüğünü iddia edenler, şimdi de güncel olaylar üzerinden bizlere şifa dağıtıp bizi azar azar küfür saflarına sürükleme ihtiyacını duyuyorlar.

Ancak burada bahse konu olan alim kimliği belirsiz bir kişidir, biraz beyin fırtınası yaptığımızda bu işin arkasında kimin olduğunu anlıyoruz. Bana göre birçok şeyin arkasında onlar olduğu gibi bu işin arkasında da yine misyonerler çıkacaktır veyahut zihinlerini işgal edebildikleri piyonları.[1]

Neden bu sonuca vardığımın bir izahı var elbette. Mesajın muhatapları neden bir şeyler ile tehdit ediliyor, korkutuluyor. Kuran ve Sünnette olan tehditler insanları korkutmaya yetmiyor mu? Bir insanı cehennem tehdidi korkutmazken, mesleği kaybetme korkusu çok büyük bir korku haline geliyor. Ortaya dünya için ilginç bir korku ve ahreti hafife alma veya ahireti unutma gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Müslümanların zihni bu tür mesajlarla o denli işgal ediyorlar ki müdüründen korkup namazını, patronundan korkup orucunu terk eden bir müslüman profili peyda oluyor. Şairin dediği gibi ‘’Bize bir nazar oldu Cumamız Pazar oldu, Ne olduysa hep bize azar, azar oldu’’

Bunlardan çok daha kuvvetli bir reçeteye ihtiyacımız varsa o’da peygamberimizin sünnetidir başka bir reçeteye ihtiyaç yoktur. Bundan kastımız tıbbi bir müdahale olmasın değildir, elbette ki tıbbi müdahale gereklidir. Ancak tıbbi müdahale dışında bir reçete arıyorsanız peygamberimizin temizliğe verdiği öneme bakın…

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] https://www.facebook.com/MedineIncisi01/posts/365359704008068/ ayrıntılı bilgi için bakınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR