Kuruyan gölette can çekişen balıklar kurtarıldı

Mardin’de binlerce balığın telef olduğu haberinin ardından harekete geçen yetkililer, gölete su takviyesi yaparken duyarlı bir vatandaş da sağ kalan balıkları Kızıltepe’deki tatlı su kaynağına taşıyor.

Kuruyan gölette can çekişen balıklar kurtarıldı
Bu içerik 105 kez okundu.

Mardin'in Mazıdağı ilçesi Kocakent (Tezne) Mahallesinde (Köyü) bulunan su göletinde toplu balık ölümleri görülmüştü.

 

İLKHA, kuraklık nedeniyle su seviyenin düşmesiyle yaşanan balık ölümlerini “Mardin’de kuraklıktan suyu çekilen göletteki binlerce balık telef oldu” başlığı ile duyurmuştu.

Haberinin ardından duyarlı vatandaşlar ile yetkililer, harekete geçti. Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mazıdağı İtfaiyesi, kuruyan gölete su takviyesi yaptı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde iki dağın arasında bulunan ve 12 köyden oluşan Ğurs (Xurs) Vadisi’nde alabalık tesisi işleten Sabri Aslan da can çekişen balıkları kurtarmak için tüm imkanlarını seferber etti.

Aslan, can çekilen balıkları Ğurs (Xurs) Vadisi’ndeki tatlı su kaynağına taşıyor.

 

Sabri Aslan

Aslan, “Dün haberlerde yaşanan olayı görünce hemen yetkilerle iletişime geçerek gölette inceleme yaptım. Görüldüğü gibi suyun çekişmesiyle binlerce balık telef olmuş, kalanlar da can çekişiyor. İnşallah sağ olan balıkları buradan taşıyarak tatlı su kaynağına bırakacağız. Bu şekilde kurtulmuş olacaklar. Tabi yetkililer de tüm imkanlarını seferber ederek gölete su takviyesi yapıyorlar. Diyarbakır’dan da ekip gelerek buradaki balıkları taşıyacaklar. Kuraklık böyle bir şey, lütfen herkes suyunu tasarruflu kullansın.” dedi.

Mazıdağı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhsin Duran Kalkan da çalışmaları yerinde inceledi. (İLKHA)

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK