​Halk artan Covid-19 vakaları için ne düşünüyor?

Türkiye genelinde Covid-19 vakalarında yeniden artış yaşanırken halkın büyük bir çoğunluğunun sosyal mesafe başta olmak üzere kurallara istenilen düzeyde uymadığı gözlemlendi.

​Halk artan Covid-19 vakaları için ne düşünüyor?
Bu içerik 23 kez okundu.

Türkiye'de 1 Mart tarihinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı öncesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yerinde karar dönemi kapsamında 81 ildeki vaka oranları renk kodlarına ayrılmıştı.

İller vaka sayılarına oranla düşük-orta-yüksek-çok yüksek riskli olarak değerlendirmeye alınmış, düşük ve orta riskli illerde birçok yasak kaldırılmıştı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise bazı yasakların bir süre daha uygulanmasına karar verilmişti.

Kademeli normalleşme sonrası vaka sayıları hızlı bir artış gösterdi. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları duyurdu.

Kırmızı iller 58'e çıktı

Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerin sayısı, 58 şehre ulaştı. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve sabah 05:00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.

Mavi renkli düşük riskli tek il Şırnak oldu

Bölgede ise mavi renkli düşük riskli tek il Şırnak oldu. Siirt, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin sarı renkli orta risk grubunda, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman ise kırmızı renk ile çok yüksek risk grubuna dahil oldu.

Ramazan ayında yeni kısıtlamalar başlıyor

Ramazan ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.

Peki, halk artan vaka sayıları hakkında ne düşünüyor?

İLKHA mikrofonlarına konuşan Mardin halkı, Covid-19 vakalarında yeniden yaşanan artışı kurallara uyulmamasına ve yeterince önlem alınmamasına bağlıyor.

Vatandaşların büyük bir çoğunluğunun Covid-19 kurallarına uyduğu kentte kimi vatandaşların da vaka artışlarına rağmen sosyal mesafe ve maske kuralına istenilen düzeyde uymadığı gözlemlendi.

“Önlemler arttırılsın”

Covid-19 vakalarında yeniden yaşanan artışı, alınan kurallara uyulmamasına ve her alanda yeteri kadar önlem alınmamasına bağlayan Abdullah Dağ, önlemlerin arttırılmasını istedi.

Dağ, “Herkes kendisi için tedbir alması lazım. Tedbir alınınca vakalar da düşer, yoksa böyle devam ederse vakalar artmaya devam edecek. Bir düğün oluyor, binlerce insan gidiyor. Kimse maskeyi doğru kullanmıyor. Otobüslerde sosyal mesafe hiç yok. Semt pazarlarında durum zaten berbat. Bir an önce tedbirler alınsın.” dedi.

“Vakalar tedbirsizlikten artıyor”

Covid-19 kurallarına yeterince uyulmadığını ifade eden vatandaşlardan İbrahim Buhurcu, artan vakaları kurallara uyulmamasına bağladı.

Buhurcu, “Vakalar tedbirsizlikten artıyor. Herkes maske takarsa, sosyal mesafeye dikkat ederse vakalar artmaz. Ama şu an milletin çoğu maske takmıyor. 4-5 kişi bir arada oturuyor, sosyal mesafeye dikkat etmiyor. Bir an önce ek tedbirlerin alınması ve denetimin yapılması lazımdır.” diye konuştu

“İnsanlar çoğu rehavete kapıldı”

Coronavirus vaka sayılarında yaşanan bu artışın devam etmemesi için maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini belirten Mizgin Ece, şunları söyledi:

“Tedbirler alınmıyor, maske takılmıyor, sosyal mesafeye dikkat edilmiyor. Böyle olunca doğal olarak vaka sayıları artıyor. İnsanlar çoğu rehavete kapılmış durumda, sanki hiç virüs kapmayacakmış gibi davranıyor.” diye konuştu.

Semanur Eksik de vaka artışına rağmen insanların tedbirlere yeterince dikkat etmediğini dile getirdi. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?