Şu Bizim Öküzler!

Salim Öztoksoy'un kaleminden Kur'an'dan bihaber yaşayan cahillere dair güzel bir yazı...

Şu Bizim Öküzler!
Bu içerik 221 kez okundu.

Çok önemli bir konumuz var; aramızda yaşayan hatta dışarıdan baktığımızda adam sandığımız öküzler. Bunlar İslâm'ı içi boş ibadetlerden ibaret sananlar, zekat denince, zaten vergi veriyorum, diyenler, herkeste (özellikle gençlerde) kusur bulmak için yarışanlar, mehiri bir eğlence konusu sananlar, eşlerinin Allah'ın bir emaneti olduğunu unutup onlara köle muamelesi yapanlar, etrafına kaba, nobran, saygısız ama güç sahiplerine yağcılık yapan, Efendimiz'i (as) örnek almak yerine İslâm öncesi bedevilerin vücut bulmuş hali olan çocuklarını şahsiyetli bireyler olarak yetiştirmek yerine her fırsatta küçümseyip ezmeye çalışan ÖKÜZLERden bahsediyorum.

Tabii bunlar ağaç kovuğundan çıkmadı. “Benim oğlum erkek, o ev işlerine yardım etmez” diyen, bunu kabullenen veya teşvik eden anneler de suçsuz değil.

Tabii sadece suçlu arayarak bu sorunu çözemeyiz. Suçluları, teşhis için bulalım, ama onlara da takılmayalım.

Alkollü bir şekilde karısını döven veya laik meşhurların eşlerine uyguladığı şiddet, eziyet benim konum değil. Müslüman olduğunu iddia eden, düşünen veya zannedenlerden bahsediyorum.

Ailenin reisi erkek olduğuna göre, her hareketiyle ailesine örnek olmalı değil mi? Reislik eve para getirmekle olmuyor. Zaten o getirdiğin para Allah'ın sana bir vesileyle gönderdiği rızkındır. Havalara girmene gerek yok, eşine ve çocuklarına karşı sende emaneten bulunan parayla tahakküm etmense henüz Rabbini bile tanımadığından gelir.

Böyle biri varsa yakınlarınızda ikaz edin, kendini düzeltmesi için fırsat verin ki, anlamayacaktır. O halde anlayacağı dilden tepki verin. Eğer buna da gücünüz yetmiyorsa buğzedin ve sabredin. Size bu imtihanı veren Rabbiniz, sizin samimi gayretinizi de mükâfatlandıracaktır.

Ne çok yaşlı teyze bilirim ki, duaları; “Allah'ım benim canımı kocamdan bir ay sonra al da, şu dünyada huzurla bir ay yaşamış olayım” diyen. Be hey gafil, eşinin böyle dua etmesinin ahirette bir karşılığı olmayacağını mı sanıyorsun?

Şimdi bu tiplerden bazıları, eşlerinin lâf anlamadığını, kendilerine düşmanmış gibi davrandığını veya bazı hasletlerini yeterli bulmadıkları için kızgın olduklarını söyleyebilirler. Açıp bir meal okusunlar baksınlar bakalım Kur'an ne diyor. Sen sürünün çobanıysan, kuzularının tehlikeye atılmasını engellersin, ama kuzuları da eşek yerine koyup yük taşıtmaz, köpek yerine koyup kötü davranmazsın. Kadınlar gemi azıya aldılarsa, bu öküzlerin kışkırtmasıyla aldılar.

Salim Öztoksoy

evlilik aile karı koca
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?