Avrupa'nın alnındaki kapkara leke: Srebrenitsa

Avrupa ve batı bir kez daha görmedi, duymadı, konuşmadı…

Avrupa'nın alnındaki kapkara leke: Srebrenitsa
Bu içerik 290 kez okundu.

Avrupa ve batı bir kez daha görmedi, duymadı, konuşmadı…

İkiyüzlülüğünü ve suç ortaklığını resmi olarak gösterdi Birleşmiş Milletler…  Katliam, soykırım, işkence tecavüz…

Hepsini yaşamıştı mazlum Srebrenitsa…

Aslında bu sözler her şeyi özetliyordu…

“Ölmek istiyordum, masum insanları koruma sözü verdiğimiz halde bize sığınan insanları koruyamadığımız için kendimi affetmiyorum”

(Bosna’daki insanları korumakla görevlendirilmiş Hollandalı bir asker)

"Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?"

(Bosnalı bir çocuğun annesine sorusu)

1992 yılının sonlarında başlayan bağımsız Bosna mücadelesi Avrupalıları rahatsız etmişti.

Hırvatların, Slovenlerin bağımsızlık hareketinde destekçileri bulunurken Boşnak Özgürlük Mücadelesi özellikle bastırılmaya çalışılıyordu…

Avrupa’nın göbeğinde bir İslam ülkesinin olması kabul edilemezdi…

Başını Rusya ve Yunanistan’ın çektiği ülkeler Boşnakları yeryüzünden silmek için seferber olmuştu.

Bu sırada Türkiye başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında Müslümanlar da seferber olmuştu. Bosna cihadı vahşi Sırp çetelerine karşı İslam’ın çocuklarının direnişiydi.

Müslüman direnişçiler karşısında zelil bir duruma düşen barbar çetelerin hedefi bir kez daha sivillerdi.

NATO’nun sözde koruduğu ve sadece sivillerin yaşadığı güvenli bölge, Hollanda askerleri tarafından Sırp çetelerine teslim edildiğinde tarih 11 Temmuz 1995’ti.

Nüfusunun yüzde 70'inden fazlası Müslüman olan Srebrenitsa 1992 yılında Yugoslavya’nın çöküşünden sonra çıkan Bosna savaşında güvenli bölge ilan edildi…

Srebrenitsa savaştan önce 24 bin civarında bir nüfusa sahipti. Ancak Sırpların Müslümanlara karşı başlattığı katliam nedeniyle diğer bölgelerden de göç aldı ve nüfus 60 bine ulaştı… 

Bu göç yiyecek ve barınma yeri yetersizliğine, açlık ve hastalıklara neden oldu. Bir anda Srebrenitsa Müslümanların bulunduğu bir 'toplama kampına' döndü.

Sözde “güvenli bölge” ilan edilen kasabada, Albay Tomas Karremans komutasındaki Hollanda birliği, Potoçari'de, üsse çevrilmiş bir fabrikaya konuşlandırıldı.

Bölgedeki Müslümanların elinden silahları alındı.

Katil Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru reddedildi.

BM yalnızca iki F-16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi. Ancak bölgeye gönderilen yardım konvoylarının çoğu Sırplar tarafından engellendi.

9 Temmuz 1995'te Srebrenitsa’yı ele geçirmek için Sırplar saldırı başlattı.

11 Temmuz akşamı saat 16,15'te Sırp Genelkurmay Başkanı katil Ratko Mladiç Srebrenitsa’ya girdi.

Bu olaylar olurken sivilleri korumakla görevli olan Hollandalı askerler Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emirle bir gece yarısı kenti boşaltıp Sırplara teslim ettiler.

Daha sonra ortaya çıkan bir fotoğrafta Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri ortaya çıktı.

Katil Ratko Mladiç komutasındaki askerler Srebrenitsa’ya girerken Mladiç kameralara şunları diyordu: “Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa'dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz.”

Katliam katil Ratko Mladiç'in emriyle Srebrenitsa kırsalında esir alınan 1000 kişinin şehid edilmesi ile başladı.

5 gün boyunca süren katliamda kadın erkek, genç yaşlı, çocuk 8372 kişi katledildi...

Cani Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64'ü bulan toplu mezarlara gömdü.

Srebrenitsa katliamı baba, oğul ve torunun yan yana gömüldüğü ender katliamlardan biri olarak tarihe kazındı.

Avrupa’nın göbeğinde hem DEBM’ye bağlı Hollandalı askerlerin gözü önünde yaşanan bu vahşetin sorumluları hakkında neredeyse yapılan tek şey Lahey adalet divanında yargılanmak oldu…

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosna savaşı sırasında 11 ayrı suçtan yargılanan Radovan Karadzic hakkındaki kararını 24 Mart 2016'da açıkladı.

Mahkeme, Karadzic'i 8 bin Müslüman Bosnalının katledildiği Srebrenitsa'da soykırım yapmaktan suçlu buldu. Sırp katil liderin Saraybosna kuşatması sırasında 'savaş suçu' işlediğine de hükmedildi.  40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

20. Yüzyılın sonunda Müslüman Boşnakları Avrupa’dan söküp atmaya çalışan faşist Sırp çetelerine karşı Boşnak halkının haklı davasına omuz veren tüm şehidlere ve Bosna Hersek’in efsanevi kurucusu Aliya’ya Allah rahmet eylesin…. 

Birleşmiş Milletler’in sözde koruması altındaki Srebrenitsa’da 8 bini aşkın insan Temmuz 1995’te katledilirken Aliya İzzetbegoviç, ‘’dünyanın sağır ve dilsiz’’ haline isyan ediyor ve şu cümleleri kullanıyordu:

 “Her şeye kadir olan Allah’a ant olsun ki; köle olmayacağız. Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptı hem de Batı’nın gözü önünde; batı medeniyeti adına.’’

Kaynak: Rehber TV

bosna hersek sırp katliam hırvat bm nato Srebrenitsa şehidler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?