Mehmet Şakir Çelebioğlu'nu tanıyalım

Milli Tren Projesinin Koordinatörlüğünü yapan Mardinli Mehmet Şakir Çelebioğlu'nu tanıyalım...

Mehmet Şakir Çelebioğlu'nu tanıyalım
Bu içerik 424 kez okundu.

Milli Tren Projesi tasarım çalışmaları 2015 yılında başlamış olup 2017 yılında projenin koordinatörü olarak Mekatronik Mühendisi Mehmet Şakir Çelebioğlu atandıktan sonra psrojenin yurt içi ve yurt dışı tüm tasarım ve imalat süreçleri, Kızıltepe’li hemşehrimiz Mehmet Şakir Çelebioğlu koordinesinde yürütülerek Milli Tren 29 Haziran 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın katılımlarıyla Tüvasaş Sakarya Tesislerinde yapılan törenle raya indirilerek fabrika testlerine başladı.

Kızıltepe’li hemşehrimiz Mehmet Şakir Çelebioğlu koordinesinde yürütülen milli trenimizin özellikleri şunlardır:

-Setlerin işletme hızı saatte 160 kilometre, tasarım hızı ise saatte 176 kilometre.

-Üretilen araçlar işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara dayanıklı şekilde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon  profillerden üretildi.

-Setlerde ergonomik yolcu koltukları ve tam otomatik iklimlendirme sistemi kullanıldı. 5 araçtan oluşan her bir setin toplam koltuk kapasitesi 324 olup, bunlardan iki adedi engelli yolcular için ayrılmıştır.

Proje bu genel özellikleriyle Avrupa Birliği gereksinimlerinin tamamen karşılanacak şekilde tasarlanmış olup, bugünden itibaren yurt dışından ithal tren seti alınmasının önüne geçilmiş bununla birlikte tüm ülkelere ihracat yapılacak bir seviyeye ulaşılmıştır. Milli Tren 30 Ağustos 2020 günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla test sürüşü ile yol testlerine başlayacaktır.

Peki, Mehmet Şakir Çelebioğlu Kimdir?

Mehmet Şakir Çelebioğlu 1983 senesinde Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Tanrıverdi Mahallesi’nde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kızıltepe'de bitirmiştir. 2008 senesinde Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü birincilikle bitirerek yüksek onur öğrencisi olmuştur. 2008-2010 yıllları arasında özel sektörde yine Milli Askeri Keşif uydusu Göktürk Uydu projesinde şef mühendis olarak çalışmıştır. 2010 senesinden itibaren Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı kurumu olan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.De çalışan Mehmet Şakir Çelebioğlu 2017 senesinden itibaren Milli Tren Projesi Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Mehmet Şakir Çelebioğlu projenin tüm tasarım ve imalat sürecini yönetmiş ve ekibiyle beraber milli tren projesinin bu seviyeye getirmiştir. Aynı zamanda 17. Ve 18. Dönem Mardin Milletvekili Beşir Çelebioğlu’nun yeğeni olan Mehmet Şakir Çelebioğlu iyi düzeyde İngilizce, Almanca ve orta derece Arapça bilmektedir.

mardin kızıltepe milli tren koordinatör Mehmet Şakir Çelebioğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?