YKS maratonunda sona yaklaşırken

Psikolojik ve Kariyer Danışmanı Ece Tözeniş, 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleşecek YKS sınavı için önemli tavsiyelerde bulundu.

YKS maratonunda sona yaklaşırken
Bu içerik 190 kez okundu.

Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzman Psikolojik Danışman ve Kariyer Danışmanı Ece Tözeniş, YKS maratonunda sona yaklaşıldığını hergün deneme sınavı çözülmesi ve eksiklerin tespit edilmelisi gerektiğini belirtti.

Üniversite adayları, geleceklerini belirleyecek YKS sınav maratonunda son viraja giriyor. 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleşecek sınav öncesinde tavsiyede bulunan uzmanlar, yeni konular öğrenmek yerine konu tekrarı yapılmasını, hergün muhakkak deneme sınavı çözülmesini ve eksikliklerin tespit edilmesini öneriyor.

Psikolojik ve Kariyer Danışmanı Ece Tözeniş, 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleşecek YKS sınavı için önemli tavsiyelerde bulundu.

YKS sonuçları 28 Temmuz’da açıklanacak

2020 YKS’nin 27-28 Haziran tarihlerinde 3 oturum olarak uygulanacağını kaydeden Ece Tözeniş, “27 Haziran Cumartesi günü adaylar Temel Yeterlilik Testine (TYT), 28 Haziran Pazar günü sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testi (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testine (YDT) girecekler.YKS sonuçları 28 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak” ifadelerini kullandı.

Son iki haftayı nasıl değerlendirmelisiniz?

Sınava iki hafta kala yapılması gerekli olanler konusunda tavsiyelerde bulunan Ece Tözeniş, “Sevgili adaylar hepiniz bu zamana kadar hayalini kurduğunuz üniversitelere, mesleklere ulaşmak adına çok büyük emekler verdiniz. Yaklaşık bir buçuk ay sonra da emeklerinizin karşılığı puanları ve başarı sıralarınızı alarak tercihlerinizi yapacaksınız. Sınava iki hafta var” diyerek şu önerilerde bulundu:

- Her şeyden önce sağlığınıza çok dikkat edin.

- Sınav bizler için bir son değil, başarılı da olabilirsiniz başarısız da olabilirsiniz. Sınav bizim kişiliğimizi değil, lise hayatımız boyunca öğrendiğimiz bilgileri ölçüyor. Bu sebeple ne kadar kıymetli olduğunuzu unutmayın ve hatta bunu arada kendinize hatırlatın.

- Uyku düzeninizi oluşturun. Her akşam aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Ne kadar daha sağlıklı uyursanız gün içerisinde o kadar zinde olursunuz.

- Beslenmenize dikkat edin. Fazla yağlı besinlerden, abur-cuburdan şu dönemde biraz uzak durun.

- Gün içinde fiziksel egzersizler yapmak hem bedensel hem de ruhsal olarak size iyi gelecektir.Açık hava yürüyüşleri, bedeninizi çok zorlamadan yapılacak hafif egzersizlerle kendinizi daha iyi ve daha motive hissedebilirsiniz.

- Son dönemlerde yeni konular öğrenmeye çalışmak, önceki öğrenmelerinize de engel olabileceğinden dolayı konu tekrarları yapmaya özen gösterin.

- Tamamlamanız gerekli olan konular var ise aralarından en iyi yapabileceklerinizi seçin ve bu konular üzerinden çalışmalarınız planlayın.

- Her gün muhakkak deneme sınavı çözün. YKS formatında çözeceğiniz bu deneme sınavlarında zamanı iyi kullanın. TYT için 165 dakika süreniz var.

- Deneme sınavı sonrasında muhakkak doğru ve yanlışlarınızı kontrol edin. Yanlış soruların üzerinden gitmeye özen gösterin. Yaptığınız yanlış dikkatsizlikten kaynaklanıyorsa o konu hakkında soru çözümleri yapın, yanlışınız konu eksikliğinden kaynaklanıyorsa hemen o konu hakkında bilgi eksikliğinizi tamamlayın.

Sınav sırasında ne yapılmalı?

Sınav öncesinde olduğu kadar sınav anında da yapacaklarımız bizi başarıya götürecektir.

- Sınav stratejinizi belirleyin. Hangi testten başlamalısınız, hangi testle devam etmelisiniz bu sıralamayı şimdiden yapın. Deneme sınavlarında bu stratejinizi oluşturduktan sonra YKS’de de değişiklik yapmadan aynı test sıralamasını izleyin. Bu hem zamanı verimli kullanmanızı sağlayacak hem de deneme sınavlarından alışık olduğunuz için kaygı yaşamamanıza sebep olacaktır.

- Zamanı verimli kullanmak için uygulaması yapılacak bir diğer yöntem de turlama sistemidir. Birinci turda cevaplarını kolaylıkla bulabildiğiniz sorular üzerinden ilerleyin. Cevabını bulamadığınız sorular üzerinden zaman geçirmek hem süre kontrolünüzü zorlaştıracak hem de kaygınızı arttıracaktır. Yapamadığınız soruları ikinci tura bırakın.

- Sınav anında çok bunaldığınızı hissettiğinizde kalemi, kâğıdı birkaç saniyeliğine bırakıp derin nefes alın ve sonrasında soruları çözmeye devam edin.

- Soruyu tamamlayıp cevabı bulduğunuzda hemen optik forma işaretleyin. Önce kitapçığa işaretleyip sonra cevapları optik kâğıda geçirmek kaydırmalara neden olabilmektedir.

- Bu dönemde üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin. (İLKHA)

ösym sınav yks 2020 neler yapmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır