Öğrencilere son iki buçuk hafta tavsiyeleri

YKS'ye girecek olan öğrencilerin kalan 2 buçuk haftalık sürede yapmaları gerekenler hakkında değerlendirmelerde bulunan Eğitimci Erkan Haras, öğrencilerin farklı kaynaklardan bol bol soru çözerek zamanı değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Öğrencilere son iki buçuk hafta tavsiyeleri
Bu içerik 571 kez okundu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kala öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Eğitimci Erkan Haras, kalan 2 buçuk haftalık süreçte öğrencilerin bol bol soru ve deneme sınavı çözerek hazırlık yapmaları gerektiğini söyledi.

Yeni tip Coronavirus (Covid 19) tedbirleri kapsamında Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde pek çok kurumun faaliyetlerine ara verilmiş, bu çerçevede eğitim kurumları da mart ayının ortasından itibaren kapatılmıştı. Yeni normalleşme süreciyle beraber Türkiye’de 1 Haziran itibarıyla faaliyet göstermeye başlayan kurumlardan biri de özel okullar oldu.

27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan YKS'ye girecek olan öğrencilerin kalan 2 buçuk haftalık sürede yapmaları gerekenler hakkında İLKHA muhabirine değerlendirmeler yapan Eğitimci Erkan Haras, öğrencilerin farklı kaynaklardan bol bol soru çözerek zamanı değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Haras, “Pandemi süreci nedeniyle 16 Mart tarihi itibariyle kurumların hepsi tatil oldu. Öğrenciler okullarına gidemediler. Bu süreç uzaktan eğitim ile devam ettirildi. Camdan (İnternet) yapılan eğitimin pek candan olmadığını gördük. Candan yapılan bir eğitim camdan da olsa etkili olur. Yeter ki, aşkla şevkle yapılsın.” dedi.

"Öğrenciler süreci iyi değerlendiremediler"

Özellikle meslek lisesi öğrencilerinin staj, okul ve kurslara gitmeleri sebebiyle derslere çalışamadıklarından şikâyetçi olduklarını hatırlatan Haras, “12'nci sınıfları çok şanslı görüyorum. 'Kurslara gidiyoruz' diyerek yoğunluktan şikâyet ediyorlardı. Bu yüzden de derslere yeterince çalışamadıklarını söylüyorlardı. Bu süreçte okul da staj da kurs da olmadı. Evdeler ve ellerinde imkân var. Öğretmenleri onlarla iletişim içerisinde, EBA desteği var. Fakat bu süreçte şunu gördük ki daha aktif bir eğitim yerine daha tembel bir moda girmeye başladılar. Hemen pasifize olmaya başladılar. Aslında camdan eğitim dediğimiz telefon, tablet, bilgisayarla da imtihan olduk. Eskiden velilere çocuklarınızı bunlardan uzak tutun derken şimdi teşvik etmelerini istiyoruz. Ancak bu imtihanı veremedik.” diye konuştu.

“Öğrenciler, öğretmenin, sınıfın, yüz yüze eğitimin kıymetini anladılar”

Haras, “YKS’ye 2 buçuk hafta kaldı. Bu süreçte öğrencilerin hazır olup olmadığı tartışılır. Genel itibarıyla çok hazır olduklarını düşünmüyorum. Evin içerisinde canları sıkıldı ve yüz yüze kendilerini yönlendiren bir eğitmen beklediler. Belki de yüz yüze eğitimin kıymetini bilemediklerini anladılar. Biz her zaman ‘Sınıfınız, eğitmeniniz, tahtanız var. Bunun değerini bilin!’ diye söylüyorduk. İnsanın başına bir şey gelmediğinde anlamıyor. Öğrencinin başına da böyle bir şey geldi. Sınıfından, öğretmeninden, tahtadan, yüz yüze eğitimden uzak kaldı. Evde bu işin olmadığını anladı.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

eğitim yks sınav tavsiyeler meb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK