Artuklu Üniversitesi Derik Zeytinine bilimsel nitelik kazandırdı

Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı, GAP İdaresi ile yapılan protokol ile Derik Halhalı zeytini Ar-Ge Projesi’ni hayata geçirmesinin ardından şimdi de DİKA ile yapılacak protokol ile Derik Zeytin Çiftlikleri ve İşletmeleri Fizibilit

Artuklu Üniversitesi Derik Zeytinine bilimsel nitelik kazandırdı
Bu içerik 259 kez okundu.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Derik Halhalı Zeytini ve zeytinyağının karakteristik özelliklerinin belirlenmesi ve ticari değerinin araştırılması için bölgesel ayrıntılı bilimsel faaliyet projelerine bir yenisini daha ekledi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı, GAP İdaresi ile yapılan protokol ile Derik Halhalı zeytini Ar-Ge Projesi’ni hayata geçirmesinin ardından şimdi de DİKA ile yapılacak protokol ile Derik Zeytin Çiftlikleri ve İşletmeleri Fizibilitesi projesini hayata geçireceğini duyurdu.

Bölgesel kalkınmada ihtiyaç duyulan laboratuvar kapasitesi ile Mardin ilinde sağlık, sanayi, bilimsel araştırma imkânları ve çeşitli alanlardaki Ar-Ge çalışmalarında önemli projelere imza atan Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarının, ziraat alanında yürütmüş olduğu akademik çalışmalarla bölgenin eşsiz değerlerini bütün dünya'ya tanıtmaya kararlı oldukları gözlendiği.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Derik Zeytiniyle ilgili iki ayrı proje geliştirildiği yönünde açıklamada bulunan Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Aziz Korkmaz,

“Bölgenin en gözde zeytin ağaçları Mardin’in Derik ilçesinde yetişmektedir. İlçenin zeytin gen kaynakları bakımından hatırı sayılır çeşitliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Düzenlediğimiz iki projenin ilki Derik Halhalı zeytin çeşidi ve diğer yerel çeşitler ile bu çeşitlerden elde edilen zeytinyağlarının ayırt edici özelliklerinin ayrıntılı Ar-Ge çalışmaları ile belirlenmesidir. Derik zeytin çeşitlerinin sofralık kalitesinin ortaya konulması; zeytinin sağlık üstündeki potansiyel yararları, tat-lezzet bileşenleri ve sofralık olarak raf ömürlerinin belirlenmesine yönelik laboratuvar analizleri yapılacaktır.” dedi.

Yapılan çalışmalarla Derik Zeytinin bilimsel olarak ilk kez belgelenecek olduğunu dile getiren Korkmaz, “İkinci projemiz Derik belediyesine ait olan ve Proje yürütücülüğünü MAÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarının üstlendiği ‘Derik Zeytin Çiftlikleri ve İşletmeleri Fizibilitesi’ çalışması oluşturmaktadır. Proje, Derik’te 150 dekarlık bir alanda Halhalı çeşidi zeytin bahçesinin kurlumu, ilçede orta ölçekli bir adet salamura doğal yeşil zeytin firmasının kurulumu ve butik seviyede bir adet zeytinyağı tesisinin kurulmasına yönelik fizibilite çalışmasını içermektedir.” dedi.

Derik Zeytini Projesi’nin, Derik Kaymakamlığınca desteklendiğini belirten Korkmaz, Derik’te global seviyede verilecek bir eğitimden sonra pandemi salgınından dolayı ertelenen zeytinyağı tadım panelinin normalleşme sürecinde kontrollü olarak düzenlenebileceğini söyledi.

Bölgenin elverişli iklimi ve iş gücü ile en önemli hayat kaynağı olan sanayi, üretim ve ticaretin belkemiğini oluşturan sektörel alanlar için laboratuvarın bilimsel bir sacayağı oluşturduğuna dikkati çeken Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, şunları söyledi:

“Üniversite olarak, bölge ekonomisi için katma değer oluşturmaya yönelik projelere özen gösteriyoruz. Sanayi, kamu kurumları ile kişilerin analiz ihtiyaçlarını, araştırma laboratuvarımızın imkanları ölçüsünde karşılayarak, sanayi ve üniversiteler ile disiplinlerarası ortak bilimsel ve teknolojik projeler üretilmesine katkıda bulunuyoruz. Derik Halhalı Zeytini gibi diğer önemli yerel kaynaklara ilişkin potansiyelin arttırılması için benzer projelerin yürütülmesinde de gerekli hassasiyeti göstereceğiz.”

Özcoşar, proje kapsamında Merkezin, 2020’nin Ekim ayı içerisinde Derik Belediyesi ve DİKA işbirliğinde ‘Derik Zeytin Çalıştayı’nın düzenlenmesinin planlandığını ifade etti. (İLKHA)

mardin derik halhalı zeytini bilimsel artuklu üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?