Bir Hidayet Öyküsü – Kur’an’ın Anlamıyla Hemhal Olmak

Salim Öztoksoy'un kaleminden Kur'an-ı Kerim'in mealini okumaya dair bir hikaye...

Bir Hidayet Öyküsü – Kur’an’ın Anlamıyla Hemhal Olmak
Bu içerik 777 kez okundu.

Ne yazık ki, münafık ve kafirlerle nasıl mücadele etmemiz gerektiğini bize gösteren rol modellerimiz pek yok. Camiye belki ilk defa gelmiş bir gencin ayak duruşuna bakarak, "Senin namazın kabul olmaz" fetvası verebilen camii cemaatinden amcalar, İslâm düşmanı birinin cenaze namazında saf tutabiliyorlar.

Müslüman ezik, sinik ve hiç bir özgürlüğü olmayan bir kitle olarak yaşamayı 'normal' kabul etmiş durumunda. Buna son vermek, kulaktan dolma değil okuyarak bilgilenen, İslâm hakkında referansı Kur'an olan genç neslin görevi, “Büyüklerimizin çektikleri onları bu hale getirmiş olabilir? Onları kınamak yerine bizler üzerimize düşeni yapalım” demektir. "Siz ancak kendi nefislerinizden sorumlusunuz" ayetini hatırlayarak.

Tabii bunun için önce Kur'an'ı duvardan veya raftan indirip, okumaya başlamamız gerekir. Okumaya başladığımızda, benim bizzat faydasını gördüğüm, tavsiyem şudur: Günde ister 10 sayfa ister bir cüz ister 1 sayfa olsun okuyalım. Bu okumamızı Kur'an'ı üç kez baştan sona okuyup, bitirene kadar bir alışkanlık hatta bir bağımlılık haline getirelim. Anlayamamış olmaya takılmayalım.

Dördüncü okumamızdan itibaren aklımıza takılan konularda bir Kur'an çalışması yapalım. Örneğin, rızık konusunda sıkıntılı olan veya merak eden biri Kur'an'ı okurken rızıkla ilgili ayetleri not alıp, Kur'an mealini okuyup bitirdikten sonra sadece o ayetleri bir kâğıda yazıp tefekkür etsin.

Biiznillah o konuda aydınlanma yaşayacağı gibi, ruhuna/beynine başka pencereler de açılacaktır. Ve bu okumaları sıklaştırdıkça, Kur'an ayetleri hücrelerine kadar yerleşmiş olacaktır, inşaAllah. Gayret bizden başarı Allah'tan.

Kur'an meali seçerken hem düzgün bir Müslüman olarak bilinen birinin meal çalışması olmalı hem de okuyan kişinin akıcı bir şekilde okuyabileceği bir tarzda olmalı.

Ben ilk başta 25-30 meali yan yana koyup paralel bir şekilde okumuştum. Hangi mealin kendime daha uygun olduğunu anlamak için İngilizce, Almanca ve en önemlisi motomot tercüme meali de mukayese için hazır bulundurmuştum. Meal okumaktan korkmayın. Meal okuyup fetva vermeyeceksiniz, ama Rabbinizin size ne dediğini ilk ağızdan öğreneceksiniz. Allah yardımcımız olsun.

Salim Öztoksoy

hidayet öykü hikaye Kur'an meal mana
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK