Yitirdiğimiz Bir Erdem: Tevazu

M. Salih Şimşek'in kaleminden yitirdiğimiz temel bir değer; tevazu...

Yitirdiğimiz Bir Erdem: Tevazu
Bu içerik 378 kez okundu.

Bismillahirrahmanirrahim…

Efendimizin (as) mübarek hayatını ve O’nun terbiyesinde yetişen Ehlibeyt ve Ashabının hayatlarını okuyanlar, ittifak ederek, şunu söylerler: Onlar havsalamızın alamayacağı kadar sade ve mütevazı bir hayata sahiptirler. Lüks, şatafat ve debdebe onların hayatlarında asla yer bulmamış ve bütün bunlardan bilinçli bir şekilde uzak durmuşlardır.

Onlar sadece Mekke’de zulüm ve işkence altında iken değil, bilakis Medine’de devlet kurup, Bizans ve Sasanilerin hazineleri oluk oluk akarken de sade ve mütevazı idiler. Dünya onları asla aldatamadı ve kalplerinde yer bulamadı.

Efendimizin (as) elçileri mescidinde ağırlaması, ağırladığı misafirlerini sahip olduğu tek minderde oturtması, eline geçen dünyalık ne varsa bekletmeden ihtiyaç sahiplerine dağıtması, O’nun elinde yetişen Ashabından Hz. Ömer’in halife olduğu zamanda bile yamalı elbise giymesi, Ebu Zer’in “Bizim başka bir evimiz var, eşyalarımızı oraya gönderiyoruz” diyerek tüm dikkatlerin ahirete verilmesi gerektiğini belirtmesi ve burada yazamayacağımız kadar örnekler bize hep onların sade ve mütevazı hayatını ifade etmektedir. Örnekler bitmez. Saymaya kalkarsak, ciltlerle kitap eder.

Ve bunu bilinçli bir tercihle yapıyorlardı.

Ve de imkanları olduğu halde bunu yaptılar ve sade yaşadılar.

Efendimiz (as) isteseydi, Uhud Dağı altına çevrilir ve kendisi nereye giderse oraya götürülürdü. Ama O (as) istemedi. Ashabı da onca ganimet ve dünyalığa kanmadılar.

Gelelim günümüze ve bize. Maalesef durumumuz içler acısıdır. İddiamızdan vurulduk, vuruluyoruz. Evlerimizdeki şatafatın, debdebenin, lüksün ve israfın haddi hesabı yok. Ne olursa olsun lüksümüzden taviz vermiyoruz. Önce kendi nefsim olmak üzere soruyorum; “Efendimizi (as) kaçımız gözümüzü kırpmadan ve utanmadan evimizde, iş yerimizde, ofisimizde, derneğimizde, partimizde veya lokalimizde ağırlayabiliriz, buyur edebiliriz?!”

Zalimlerin ateşi başta Müslümanlar olmak üzere tüm dünyayı yakarken, lüksümüzden taviz vermeden, manevi bir elin gelip, zalimleri imha etmesini bekliyoruz. Sadece kavli dualarla yetiniyoruz. Oysa elimizden gelenleri yapıp, fiili duada bulunmadan, kavli duanın da bir karşılık bulması beklenmemeli.

En basit bir yöneticinin sadece odasının masa, sandalye ve dekoruna harcadığı rakamlar korkunç. Kendi kendimizi de çok güzel kandırıyoruz: Bu zamanda bunlar gereklidir. Şatafat olmazsa, değer görmezsin. Başkasını anlarım da, İslam için mücadele edenlerin bu hataya düşmesi kabul edilebilir mi? Hasırdan bir yatakta yatan ve hasırın mübarek vücudunda iz bıraktığı sade ve mütevazı bir Peygamberin ümmeti değil miyiz? Bu durumu görüp de, ağlayan ve Kisraları hatırlatan Hz. Ömer’e, “Ey Ömer, istemez misin dünya onların, ahiret de bizim olsun” buyuran bir Peygamberin ümmeti değil miyiz?

O da devlet başkanlarının elçilerini kabul etti. Ama mescidinde ve sadeliğinden zerre kadar taviz vermeden... O isteseydi, saraylar inşa edemez miydi? Altından taht üzerinde oturamaz mıydı? Lüks ve şatafatlı bir hayat yaşayamaz mıydı? Keza Ehlibeyti ve Ashabı da...

Yüzümüz ahirete dönük olduğu müddetçe, dünya peşimizden geldi, geliyor ve gelecek. Ama batılıların peşine takılıp da, yüzümüzü dünyaya çevirdiğimiz zaman, dünyayı da kaybettik, asaletimizi de, onurumuzu da, devletimizi de, evimizi de. Hatta kimi zaman ahiretimizi de yitirdik.

Batılılar her şeyden önce zihinlerimize hükmettiler ve düşüncelerimizi işgal ettiler. Maddiyatla kaplı kirli düşünce ve yaşayışlarını bize de empoze ettiler.

Bu şatafat, debdebe, lüks ve konfor bizi bitirmeden, Efendimiz (as), Ehlibeyt ve Ashabın, yaşayan Kur’an olarak, bize miras bıraktıkları sade ve mütevazı hayatımıza geri dönmeye mecburuz.

M. Salih Şimşek

tevazu gösteriş debdebe lüks
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK