Tarihte bugün neler oldu

İşte 22 Mart'ta meydana gelen olaylar...

Tarihte bugün neler oldu
Bu içerik 228 kez okundu.

1683: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa idam edildi. Osmanlı'da katledilen 40 kadar Sadrazamdan biri olmasına rağmen tarihçilerin üzerinde en çok konuşup tartıştığı Osmanlı devlet adamıdır. Viyana kuşatmasında başarısız olduğu için düşmanlarının padişahı kışkırtmasıyla idam ettirilmiştir.

1945: Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen, Kahire'de Arap Birliği'ni kurdular.

1968: Paris'te, ABD'nin Vietnam'da yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve eğitimde reform yapılmasını isteyen öğrenciler, üniversitenin birinci amfisini işgal ederek, 68 olaylarını başlattı.

2004: Hamas'ın kurucu lideri Şeyh Ahmed Yasin, siyonistler tarafından şehid edildi. 1936’da Filistin’de doğan şeyh Ahmet Yasin, 1948’deki savaştan sonra ailesiyle birlikte Gazze’ye göç etti. 16 yaşında spor yaparken boynunu kıran şeyhin bütün vücudu felç oldu. Buna rağmen, Siyonistler işgaline karşı Filistin’in özgürlüğü için durmadan mücadele etti. 22 Mart 2004 sabahı Gazze şeridindeki hay el Sabur’da bulunan bir camiden çıkarken terörist Ariel Şaron'un talimatıyla apaçi helikopterlerinden bırakılan üç bombayla şehid edildi. Sabah namazından çıkan Şeyh’in yanında bulunan iki oğlu ve yedi arkadaşı da olayda şehid oldu.

2013: Başbakanlık, terörist Netanyahu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara saldırısı sebebiyle Türkiye’den özür dilediğini, tazminat ödemeyi ve Gazze dahil Filistin topraklarına sivil halkın kullanacağı malların girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayı kabul ettiğini bildirdi.

2017: Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan eski CIA Ajanı John Nixon, iki aydan fazla süren sorgulamalardan sonra bu ülkede kimyasal silah olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

2019: ABD başkanı Trump, İslam coğrafyasını hedef alan küstah kararlarına bir yenisini daha ekledi… Trump, Golan tepelerinde 52 yıldır süren siyonist işgali tanıyacaklarını açıkladı.

tarih tarihte bugün ne oldu 22 mart tarihi olaylar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır