Tarihte bugün neler oldu

İşte 14 Mart'ta meydana gelen önemli tarihi olaylar...

Tarihte bugün neler oldu
Bu içerik 283 kez okundu.

1827: 1. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin kurulması, daha sonra ''Tıp Bayramı'' olarak kutlanmaya başlandı.

1935: İstanbul Belediye Meclisi, Darülaceze'nin adını Düşkünler Evi olarak değiştirdi.

1939: İktisat Bakanlığı kadın çoraplarında kalitenin yükseltilmesi için Avrupa'dan uzman heyet getirtti. Birinci Dünya Ülkeleri sanayi dalında, ilimde, tıpta; ilerlemek için gayret ettikleri dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemki yöneticileri Arapça harflerle, kadın çorabıyla, baleyle, operayla uğraşıyordu.

1964: BM Güvenlik Konseyi, Barış Gücü'nün Kıbrıs'a gitmesini kararlaştırdı.

1978: Siyonistler, Güney Lübnan’ı işgal etti.

1980: ABD Hava Kuvvetlerine ait C-130 tipi askeri nakliye uçağı, İncirlik Hava Üssü'ne iniş yaparken düştü, 18 ABD askeri öldü.

1983: Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulmasını öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi'nde kabul edildi. Tasarıya göre Ankara, Diyarbakır, Erzincan, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya ve Malatya olmak üzere 8 ilde DGM kurulacak. Bu mahkemelerin özellikle doğu ve Güneydoğu’da verdiği kararlar infiale neden oldu. Küçük bir zümrenin adalet adına verdiği hukuksuz kararlar, binlerce yuva yıktı, toplumda travmalara neden oldu.

1998: YÖK "Türban Yasaktır, Takan ve Taktıran Suç İşler" açıklaması yaptı. 

2008: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

2017: Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen ve iki gün süren Suriye konulu 3. tur görüşmelerinde Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra İran'ın da resmen ateşkesin garantörü olmasına karar verildi.

2018: Dünyanın önemli kozmologlarından kabul edilen ve ALS hastalığı nedeniyle tüm iletişim yetilerini kaybetmesine rağmen kendisi için özel olarak tasarlanan bir bilgisayar desteğiyle bilimsel çalışmalarını devam ettiren Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

tarih tarihte bugün ne oldu tarihi olaylar 14 mart
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?