Tarihte bugün neler oldu

İşte 13 Mart'ta meydana gelen önemli tarihi olaylar...

Tarihte bugün neler oldu
Bu içerik 358 kez okundu.

624: Bedir Savaşı yapıldı. Bedir Savaşı, sayıca iki küçük ordu arasında yapılmasına rağmen sadece İslam tarihi açısından değil Dünya Tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir. Müslümanlar ilk kez müşriklere karşı savaştı. Mekkeli müşriklerin sayısı Müslümanlar sayısını üç katından fazlaydı. İslam savaş hukukun temelleri, Bedir savaşı sırasında atılmıştır. Müslümanlar büyük bir zafer elde etmişlerdir.

1781: Alman kökenli İngiliz gökbilimci William Hershel, Güneş sisteminin yedinci gezegeni Uranüs gezegenini keşfetti. Uranüs'ün daha önceleri bir yıldız olduğu sanılıyordu.

1983: Beylerbeyi'nde restorasyonu süren tarihi İsmail Hakkı Efendi Yalısı, gece çıkan yangında kül oldu. Yalının yanındaki 205 yıllık Beylerbeyi Camisi'nin kubbesi de tamamen hasar gördü.

1992: Erzincan’da 6.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremde 653 kişi hayatını kaybetti. Yüz bine yakın kişi, evsiz kaldı.

1994: İstanbul Boğazı'nda iki Rum gemisinin çarpışmasında yangın çıktı. 15 denizcinin öldüğü, 17 denizcinin kaybolduğu kaza sonucu denize yayılan petrol, çevre kirliliğine yol açtı.

1998: Başbakanlığa bağlı kurulan Sivil Çalışma Grubu hazırladığı raporda; “Kamu görevlileri ile öğrencilerin, devlet daireleri ile okul ve üniversitelerden oluşan eğitim kurumlarının kapalı mekanlarına başörtüyle girmesi disiplin suçu oluşturur” denildi. "Sivil Çalışma Grubu" 28 Şubat sürecinde askere istihbarat sağlamak amacıyla dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından oluşturulmuş istihbarat ağıdır.

2006: ABD'de 11 Eylül saldırılarının tek sanığı olan Fas asıllı Fransız Zekeriya Musavi davasında tanıkların yalan söylemeye yönlendirildiği ortaya çıktı. Yargıç, tanıklıkları iptal etti ve duruşmayı askıya aldı.

2014: Birleşik Karalık’a bağlı İngiltere ve Galler'de eşcinsel evlilik yasası yürürlüğe girdi.

2016: Ankara Kızılay Güvenpark'ta bir araç patlatılarak düzenlenen saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

2018: ABD'nin Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın başına, adı işkencelerle birlikte anılan Gina Haspel getirildi. Haspel, kurumun başına getirilen ilk kadın oldu.

2019: Nijerya’nın Güneyindeki lagos adasında bir okul binası çöktü. Yaklaşık 100 öğrenci enkaz altında kaldı.

 

 

tarih tarihte bugün ne oldu tarihi olaylar 13 mart
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?