Mardin'den İdlib'e iyilik konvoyu

Mardin STK Platformu tarafından toplanan yardımlar düzenlenen basın açıklamasıyla İdlib'e gönderildi.

Mardin'den İdlib'e iyilik konvoyu
Bu içerik 864 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Mardin STK Platformunun "Mardin'den İdlib'e İyilik Konvoyu" adı altında öncülük ettiği yardım toplama kampanyasında toplanan yardımlar düzenlenen basın açıklamasıyla İdlib'e gönderildi. Basın açıklamasına Mardin STK Platformunu oluşturan derneklerin temsilcileri katıldı.

Platform adına açıklamayı Başkan Dr. Ahmet Ceylan okudu.

Suriye'deki savaşa değinen Ceylan, "Bundan dokuz yıl önce Arap Baharı olarak adlandırılan süreç devam ederken 15 Mart 2011'de Dera ilinde bir grup öğrencinin barışçıl gösterisi ile Suriye’de iç karışıklık başladı. Bütün bölgelere sıçrayan gösterilerin rejim tarafından orantısız bir şekilde katliam ölçüsünde bastırılmaya çalışmasıyla Suriye’ye yayılan ve halen devam eden dramatik bir iç savaş yaşanmaktadır. Dokuz yıldır devam eden iç savaş sürecinde Suriye’ye otuzun üzerinde devlet müdahil oldu. 12 bin kilometre uzaktan gelen Amerika Birleşik Devletleri, 5 bin kilometre uzaktan gelen Rusya, AB ülkeleri, ayrıca İran Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkelerinin müdahalesi, Suriye’nin ciddi anlamda parçalanmasına ve bir daha ayağa kalkamayacak şekilde yıkıma uğramasına sebep olmuştur" dedi.

Savaşta yaşananları anlatan Ceylan, "Bu savaşta kimyasal silahlar, misket bombaları, Scud füzeleri, vakum bombaları, napalm bombaları, varil bombaları ve canlı bombalar ile canavarca hislerle, hunharca, acımasız bir şekilde siviller hedef alınmış her çeşit savaş suçu işlenmiştir. Sivil yerleşim yerleri, cami, okul, pazar yeri, umumi yollar ve meydanlar ayırım yapılmaksızın bombalanmıştır. Bunun sonucunda 22 milyon nüfusa sahip Suriye’de iç savaş sebebiyle çocuk￾yaşlı, kadın-erkek, cani-masum ayırımı yapılmaksızın yaklaşık iki milyon insan öldürülmüştür. En az bu kadar insanın da yaralandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca yüzbinlerce kişi Suriye hapishanelerinde ağır işkenceler altında can vermiştir. Yaklaşık olarak Suriye’de yaşayan her dört kişiden biri ya ölmüş ya yaralanmış, ya da hapishanelerde işkence altında can vermiştir" ifadelerini kullandı.

Savaştan en çok etkilenenlerin siviller olduğuna dikkat çeken Ceylan, "Bu süreçte altı milyon kadar insan başta Türkiye ve Lübnan olmak üzere pek çok ülkeye, yurt dışına mülteci olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Mültecilerin dört milyona yakını Türkiye’de bulunmaktadır. Bunun yanında Suriye içinde de beş milyondan fazla insan yer değiştirerek göç etmek zorunda kalmıştır. Bu demektir ki her iki Suriyeliden biri muhacir durumuna düşmüştür. Bu iç göç muhacirlerinin yaklaşık yarısı olan üç milyon gibi önemli bir bölümü rejim tarafında süpürülerek İdlib vilayetine sığınmak zorunda bırakılmıştır. Şu anda nerdeyse tamamı çocuk, kadın yaşlı ve hasta olmak üzere Hatay sınırında bir buçuk milyona yakın insan sınırlarımıza yığılmış yardım çığlıkları atmaktadır" şeklinde konuştu.

Yardım çığlığına sessiz kalmalarının mümkün olmadığını belirten Ceylan, "Mardin STK Platformu olarak kayıtsız kalamazdık. İDLİB YARDIM KAMPANYASI kapsamında toplam dört TIR yardım topladık. Burada hazır bekleyen dördüncü yardım TIR’ını muhtaç ve çaresiz insanlara göndermek üzere toplanmış bulunuyoruz. İnşallah mağdur ve mazlum insanlara yardımı götürür, sağlık selamet içerisinde döner. Allah yollarını ve bahtlarını açık eylesin" dedi. Platformun yardım çalışmalarına da değinen Ceylan, şunları söyledi: "Ocaktan bu yana başta Türkiye Diyanet Vakfı Mardin Şubesi ve Mardin STK Platformu bileşenleri tarafından Suriye’nin değişik bölgelerine on TIR’dan fazla yardım gönderilmiştir. Bu yardımların toplanması ve gönderilmesi kesinlikle hiçbir resmi makamın emir veya telkini ile olmamıştır. Yardımlar tamamen insani, vicdani ve İslami kaygı ve endişelerle yapılmıştır. Bu yardımların toplanmasında, gönderilmesinde ve dağıtımında kesinlikle siyasi görüş din, dil, ırk, cinsiyet ayırımı gözetilmemiştir. İmkânlar ölçüsünde mümkün olduğu kadar en mağdur ve en muhtaç kişilere ulaşılmaya çalışılmıştır."

Meselenin büyük olduğuna dikkati çeken Ceylan, "Esasında STK’ların gücünü aşan bu sorunun çözümü için, BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının yanı sıra, ülkenin yıkımında dahli bulunan başta ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran ve AB ülkeleri olmak üzere bütün devletleri Suriye’yi yeniden imar etmek üzere yardıma çağırıyoruz. Mazlum, mağdur, aç, çıplak ve çaresiz insanın dini, dili, milliyeti, kimliği sorulmaz anlayışıyla bu mütevazı yardımın yapılmasında, toplanmasında ve dağıtılmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

Yardımseverlere teşekkür eden Ceylan, "Özellikle harçlıklarını bu yardım kampanyasına koyan minik öğrencilerimize ve Milli Eğitim camiasına, yardım sever Mardin Halkına, Mardin STK Platformunun bütün bileşenlerine, yakın ilgi göstererek konuyu kamuoyuna mal eden basın mensuplarına teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

mardinmedya.net

Mardin Mardin STK Platformu idlib yardım kampanyası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)