Aile kurumu çökertiliyor

Ülkede evlilikler azalıyor, boşanmalar artıyor, doğurganlık azalıyor, genç yaşta akran evliliği yapanlar hapsediliyor.

Aile kurumu çökertiliyor
Bu içerik 494 kez okundu.

Son yıllarda aile kurumu hiç olmadığı kadar tehdit altında… Ülkede evlilikler azalıyor, boşanmalar artıyor, doğurganlık azalıyor, genç yaşta akran evliliği yapanlar hapsediliyor… İstanbul Sözleşmesi ile buna dayanan yasa ve bakanlık genelgeleri toplumsal yapıyı, sosyal dokuyu tahrip ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verileri Türkiye’de son 5 yıl içerisinde evlilik yaşının yükseldiğini ve boşanma oranlarında patlama yaşandığını ortaya koyuyor. Toplumun en hassas müessesi olan aile kurumunun karşı karşıya kaldığı bu tehlike, toplumun geleceğini ciddi anlamda tehdit edecek bir noktaya ulaştı.

Evlilik dışı ve gayrı meşru ilişkiler bugün devlet güvencesi altında olup bu ilişkiler birçok televizyon ve internet kanalı tarafından, özellikle evlenme programları şeklinde her fırsatta yaygınlaştırılıyor.

Öte taraftan genç yaşta evlenenlerin ağır suç işlemişçesine cezaevlerine konulduğu, toplumun kahir çoğunluğunun yıllardan beri bu kötü gidişattan yana mustarip bir şekilde sesini yükselttiği, ancak bu sesin şimdiye kadar kulak ardı edildiği görülüyor.

İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı yasa, nafaka düzenlemesi ile genç yaşta evlenenlerin mağduriyetleri, boşanma oranlarındaki patlama, evlilik oranlarındaki düşüş ve her geçen gün aile kültüründen flört toplumuna doğru var olan gidişat; devlet ve toplumun hep birlikte, bir seferberlik anlayışıyla önlem alma zorunluluğunu ortaya koyuyor.

Medya gücü ve mevzuat dayatması ile topluma evlilik dışı ilişkinin dayatılmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik problemler de evliliği engelliyor veya geciktiriyor.

Toplumun ahlaki ve manevi değerlerini temelden sarsan ve bir travmaya dönüşen bu kötü gidişatın durdurulması ve tahribatın telafisi için hukukçular ve kanaat önderleri yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Öncelikle; yürürlüğü girdiği tarihten beri aile kurumuna ciddi zararlar veren, evlenme oranlarını düşürüp boşanma oranlarını arttıran, bununla birlikte aile içerisinde sevgi ve dayanışma yerine polisiye tedbirleri ikame eden 6284 sayılı yasa lağvedilmeli.

İstanbul sözleşmesine atılan imza geri alınarak bu çatı altında ilgili bütün kurum ve bakanlıklarda yürütülen faaliyetler durdurulmalı.

RTÜK ve mevzuatı gözden geçirilerek toplumun ahlaki, manevi ve ailevi değerlerini güvence altına alacak şekilde yeniden yapılandırılmalı…

Ahlaksızlığı, evlilik dışı ve gayrı meşru ilişkileri normalleştiren, yaygınlaştıran ve teşvik eden, başta evlenme programları olmak üzere benzeri bütün yayınlar durdurulmalı ve bu yayınları yapanlara caydırıcı müeyyideler uygulanmalı.

Evlenme yaşına gelmiş gençlerimizin çoğunluğunun istihdam edilmediği bu ağır ekonomik kriz ortamının evliliklere ciddi bir engel teşkil etmesini de göz önünde bulundurarak; devlet ekonomik açıdan gençlere destek olmalı, evliliği kolaylaştırmalı ve teşvik paketleri oluşturmalı.

İlgili bütün bakanlıklar, medya kuruluşları ve diğer tüm kurumlar; evliliği özendirecek, aile kurumunu güçlendirecek, evlilik dışı ilişkilerin önünü alacak program, etkinlik ve yayın seferberliği başlatmalı…

Kaynak: Rehber TV

aile anne baba çocuk ayrılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?