Hindistan'da Müslüman düşmanlığı

Hindistan'da Müslümanlara yönelik saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Hindistan'da Müslüman düşmanlığı
Bu içerik 453 kez okundu.

Yeni Delhi’de vatandaşlık yasasına karşı protestolar ve Müslümanların evlerine yapılan kundaklamalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 53'e yükseldi.

Hindistan'da, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen "Vatandaşlık Yasası"na karşı başkent Yeni Delhi’de 23 Şubat’ta başlayan ve 4 gün süren protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 53'e çıktı.

Geçen yıl aralıktan bu yana devam eden protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 79 oldu.

Hindistan polisi protestolar ile ilgili bin 820 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ülkedeki muhalefet parti ve liderleri, iktidardaki faşist Hindistan halk partisi politikacılarını "nefret söyleminde bulunarak şiddet olaylarının başlamasına yol açtıkları" gerekçesiyle suçladı.

Hindistan ulusal kongresi milletvekilleri ise Yeni Delhi’de yaşanan olayları tartışmaya açmak istedi. Meclis başkanı ise zamanın uygun olmadığını öne sürerek Holi Festivali’nden önce böyle bir tartışmanın olamayacağını belirtti. Bunun üzerine parlamentoda ortam gerilirken milletvekilleri, meclis başkanının kürsüsüne ellerindeki kağıtları fırlattı.

Söz konusu yasa, dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip 2. ülke olan Hindistan’da, 200 milyon Müslümanı ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.

hindistan yeni delhi pakistan vatandaşlık yasası müslüman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR