Selahaddin-i Eyyubi (ra)

Kudüs’ü haçlılardan alarak 88 yıllık Hristiyan hakimiyetini sonlandıran büyük İslam komutanlarından Selahaddin-i Eyyubi’yi vefatının 827'nci yılında rahmetle anıyoruz.

Selahaddin-i Eyyubi (ra)
Bu içerik 474 kez okundu.

Bugün, Kudüs fatihi Selahaddin-i Eyyubi’nin vefat yıldönümü… Kudüs’ü haçlılardan alarak 88 yıllık Hristiyan hakimiyetini sonlandıran büyük İslam komutanlarından Selahaddin-i Eyyubi’yi vefatının 827'nci yılında rahmetle anıyoruz.

88 yıl boyunca haçlıların esareti altında kalan Kudüs’ü özgürleştiren kahraman komutan Selahaddin, aradan geçen yüzyıllar boyunca hiç unutulmadı ve İslam milletleri tarafından hep rahmetle ve minnetle yâd edildi.

Selahaddin Eyyubi’ye tarih boyunca farklı etnik kökenler atfedilmiş, çeşitli milletler mirasını sahiplenmişlerdir. Yaygın görüş ise Selahaddin’in baba tarafından Kürt olduğu yönündedir.

Mısır ve Suriye Sultanı Eyyubi hanedanının kurucu hükümdarı Selahaddin Eyyubi, 2 Ekim 1187'de Kudüs’ü Hristiyanların esaretinden kurtarmıştı.

Tarihin akışını değiştiren Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü fethiyle 3'üncü haçlı seferini de etkisiz hale getirmiştir.

1096'da mukaddes toprakları Müslümanlardan almak isteyen haçlı orduları, Hatay ve Trablus’u ele geçirdikten sonra 1099'da Kudüs’e ulaşmış, şehirdeki Müslümanları katlederek Kudüs Krallığı’nı kurmuşlardı. Böylece ikinci haçlı seferi ile gücünü artıran Hristiyan ordularının Kudüs’te hakimiyeti başlamıştı.

1171'e gelindiğinde Selahaddin Eyyubi, İslam dünyasında önce birliği sağladı. Pek çok seferde başarı kazanan komutan Selahaddin, büyük hazırlıklar sonunda Hittin Savaşında haçlıların kurduğu Kudüs Krallığı ile karşı karşıya geldi. Ekim 1187'de Kudüs’e giren Selahaddin, Hristiyan egemenliğini sonlandırdı.

İslam'ın çekili kılıcı olarak adlandırılan komutan Selahaddin, haçlılara karşı ümmeti birleştiren misyonu ile hafızalarda iz bıraktı. Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü işgalden kurtararak İslam ümmetinin çiğnenen onurunu yeniden ayağa kaldırmıştı.

Selahaddin’i İslam tarihinin en meşhur kahramanlarından biri yapan Allah ve din için olan mücadelesiydi.

Komutan Selahaddin, hayatı boyunca Kudüs’ün özgürlüğünü mücadelesinin merkezine oturtmuş ve bu şanlı mücadelesiyle haklı bir şöhret kazanmıştır. Batı dünyası onu çokça önemsemiş ve üzerinde büyük araştırmalar yapmıştır.

Aradan geçen uzun yıllardan sonra 11 Aralık 1917 tarihinde Kudüs’e giren İngiliz orduları komutanı Orgeneral Edmund Henry Hynman Allenby, Selahaddin Eyyubi’nin kabrine vurarak, "Kalk Selahaddin, biz yine geldik" demişti.

Ne yazık ki uğuruna büyük bedeller ödenen mukaddes şehir Kudüs, bugün ise siyonist işgali altında bulunuyor.

Dünden bugüne farklı dönemlerde esaret altına alınan Kudüs ve Mescid-i Aksa, yeniden özgür olacağı günleri ve yeni Selahaddinleri bekliyor.

Kaynak: Rehber TV

filistin kudüs mescidi aksa selahaddin eyyubi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)