Çiftçilerden boykot kararı

Artan elektrik maliyetleri ve yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle üretemeyecek duruma gelen çiftçiler, pamuk ve mısır ekmeme kararı aldı.

Çiftçilerden boykot kararı
Bu içerik 193 kez okundu.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçilerin elektrik sorunu giderek büyüyor. Çiftçiler, düzenledikleri istişare toplantısının ardından pamuk ve mısır ekmeme kararı aldıklarını duyurdu.

Kızıltepe Muhtarlar Derneği Toplantı Salonu’nda düzenlenen istişare toplantısına çiftçilerin yanı sıra Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi ve Kızıltepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hatip Şeran katıldı.

İstişare toplantısı sonrasında alınan kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Gerek ziraat odası gerek çiftçiler derneği ve muhtarların çiftçileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda toplantıda çiftçilerin ortak kararları üzerinde hem fikir kalınmıştır. Öncelikli olarak sön dönemdeki zamlardan sonra birim fiyattaki artış ile beraber enerji kullanımı ve bu bedellin ödenmesi mümkün olmadığı için sulamadan ve elektrik kullanımından vazgeçilecektir.

Bölgede yapılan toplu elektrik kesimlerine alternatif olarak DEDAŞ tarafından mahalle muhtarlarına ve borcu olmayıp elektriği kesilen çiftçilere dağıtmayı düşündükleri Jeneratörler kesinlikle teslim alınmayacak ve bu kesintilerden dolayı hukuki işlemler çiftçiler tarafından başlatılacaktır. 2020 yılı ve sonrası için mısır ve pamuk kesinlikle ekilmeyecek ve mevcut durumda ekilemeyecektir. Her çiftçi bir işletmedir ve ekonomide kâr etmeyen işletmeler kapatıldığı gibi zarar eden çiftçi üretmeyecektir. Bundan dolayı paydaşımız olan gübre, ilaç, tohum ve diğer sektörler hesaplarını ve stoklarını ona göre ayarlasınlar.

Mevcut borçlar ödenemeyecek astronomik rakamlar olduğu için çiftçinin ödeme gücü yoktur ve ödenmeyecektir. Ödeyen ödemeyen her kes toplu olarak cezalandırıldığı için ödemenin hiçbir mantığı yoktur.” (İLKHA) 

mardin kızıltepe çiftçiler boykot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır