İstanbul Sözleşmesine tepkiler sürüyor

Toplumda onarılması zor yaralar açmaya devam eden İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun’a toplumun her kesiminden tepkiler sürüyor…

İstanbul Sözleşmesine tepkiler sürüyor
Bu içerik 259 kez okundu.

Bir tepki de Tesettür Seferberliği Platformundan geldi… Tesettür Seferberliği Platformu Akdeniz Bölge Koordinatörü Aynur Sülün, İstanbul Sözleşmesinin nelere mal olduğunu anlattı.

Aileyi parçalayan İstanbul Sözleşmesine bir tepki de kadınlardan geldi…

Tesettür Seferberliği Platformu Akdeniz Bölge Koordinatörü Aynur Sülün, İstanbul Sözleşmesinin toplumda oluşturduğu çöküntüyü anlattı:  “İstatistikler bize gösteriyor ki, İstanbul Sözleşmesi ne kadını ne de aileyi koruyan bir sözleşmedir. İçeriğinde en zararlı maddelerden bir tanesi de kadının beyanı ile erkeğin evden atılmasıdır. Evde yaşanan herhangi bir sorunda, gidecek bir yeri olmayan erkeğin evden uzaklaştırılması ve çocuklarının içerisinde küçümsenmesi bunlara ek olarak toplum tarafından da dışlanması maalesef psikolojik olarak erkeğin kötü süreçler geçirmesine sebep oluyor. Arabanın içerisinde yatan erkekler, yer bulamadığı için dışarıda aşağılanmışlık duygusuyla intihar edenler ya da cinnet geçirip karısına şiddet uygulayanları, hatta onları öldürenleri görebiliyoruz.”

Aynur Sülün, erkeğin evden uzaklaştırılmasının yanlış olduğunu ve kadına yönelik şiddet kavramının ise çok sulandırıldığını ifade etti: “Psikolojik şiddet tanımının içerisine erkeğin sert bakışları bile girebiliyor. Muhtemel çıkabilecek sorunlardan dolayı erkeğin evden uzaklaştırılmasını doğru bulmuyoruz.  Aile içerisinde her türlü anlaşmazlıklar olabilir. İnsanoğlu için aile, dışarıdaki yorgunluğunu attığı, huzur bulduğu yerdir. Eşlerin birbirinden beklentileri olabilir.  Bu durumda insan psikolojisine olumlu veya olumsuz davranışların hepsine biz şiddet kavramı içerisinde değerlendiremeyiz. Bu büyük bir adaletsizlik olur. Aile içerisinde olumsuzluklar yaşanabilir. Önemli olan bu durumlara rağmen ailenin devam edebilmesini sağlamak olur. Şiddete hepimiz karşıyız ama her şeyin şiddet olarak tanımlanmasını kesinlikle sıkıntılı buluyoruz. Erkek, yaptığı harcamalarının hesabını eşine vermez ise bu ekonomik şiddet sayılıyor. Kısacası bu şiddet kavramı, kadının hayatına müdahale edilmemesi anlamına geliyor. Bu yasa aileye değil ailesizliğe hizmet ediyor.”

aile aynur sülün tessep istanbul sözleşmesi yıkım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır