Şehitler "Şehitler Gecesi"nde anıldı

İrfan Der, Mardin’de "Şubat Ayı Şehadet Ayı" etkinlikleri kapsamında "Şehitler Gecesi" programı düzenlendi. Programda şehadetin önemine vurgu yapıldı.

Şehitler
Bu içerik 315 kez okundu.

Mardin'de "Şubat Ayı Şehadet Ayı" etkinlikleri kapsamında Kızıltepe İrfan Der tarafından, "Şehitler Gecesi" programı düzenlendi.

Programda şehadetin önemine vurgu yapıldı.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen program, Yunus Oktay'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış konuşmasını İrfan Der Başkanı Yusuf Oktay yaptı.

Şubat ayı denilince artık akla şehitler gelmektedir. Adeta şehitlerle özdeşleşen şubat ayı ne kutlu bir aydır. Yine şehitler sadece şubat ayında olmuyor. Elhamdülillah yılın her ayında yılın her gününde mutlaka toprağa verdiğimiz bir şehidimiz vardır.  Şehitler ölüm acısını hissetmez. Onlar kendilerini ölmüş bilmiyorlardır. Kudüs'ün kurtuluşunu müjdeleyen şehitlere selam olsun. Şehit Hasan El-Benna'ya, Şeyh Said'e, Şehid Aytac'a, 6-8 Ekim şehitlerine selam olsun, Kerbela'ya ve Susa'ya selam olsun.

İslam şehitlerini anlatan sinevizyon gösterimi ve seslendirilen ezgilerin ardından Araştırmacı Yazar Özkan Yaman bir konuşma yaptı.

Özkan Yaman konuşmasında, İslam aleminde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen dünyada yaşanan tüm güzelliklerin şehitlerin kanı ve duasıyla meydana geldiğini söyledi: “Şehitler aramızdalar, ne zaman yorulsak arkadan bizi itiyorlar. Ne zaman usansak bizi coşturuyorlar. Ne zaman korksak bizi cesaretlendiriyorlar. Ne zaman bazı şeylere tahammül etmesek sırtımızı sıvazlıyorlar. Ne zaman içimizden kenara çekilmek gelse peşimizi bırakmıyorlar. Şehitler gece gündüz arkamızdalar, aramızdalar, bizi itiyorlar ve elimizden tutuyorlar. Sadece burada değiller, eve gideceksiniz peşinizi bırakmayacaklar. Ne zaman nefsimize ne zaman günaha meyletsek 'Dur yapma! Yanındayım' diyecekler.”

Özkan Hoca, konuşmasını yaptığı dua ile sonlandırdı, “Rabbim onları bizden ayırmasın, bizi de onlardan ayırmasın. Şu dünyadan imanla, şehadetle göçmeyi nasip eylesin. Onların yüzüne mahcup bir edayla değil onların bıraktığı emanet ile yüzü ak ve dik bir şekilde varabilmeyi nasip eylesin.”

mardin kızıltepe irfan der özkan yaman şehitler gecesi şehidler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?