Uygur Müslümanlara Çin zulmü

Çin Uygur Müslümanları esir edip köle olarak kullanıyor…

Uygur Müslümanlara Çin zulmü
Bu içerik 416 kez okundu.

Çin Uygur Müslümanları esir edip köle olarak kullanıyor… Müslümanlar köle olarak alınıp satılıyor… Fabrikalarda en ağır şartlarda ücretsiz olarak çalıştırıyor… Kısacası komünist Çin’in;  proletarya, işçi sınıfı, insan hakları dedikleri şey kölelikten başka bir şey değilmiş.

Çin Uygur Müslümanlarına her türlü zulmü yapmaya devam ediyor.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI'nin yayınladığı bir rapor, on binlerce Uygur Müslümanın Çin genelindeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığını ortaya koydu.

Raporda, söz konusu fabrikaların, 83 küresel markanın bu ülkedeki tedarik merkezleri olduğu belirtildi.

'İşçiler', Çin Komünist Partisi hükümetinin mesleki eğitim merkezi olarak tanımladığı toplama kamplarındaki kişiler arasından seçiliyor.

Hükümet belgelerinden ve yerel medyada yer alan haberlerden yola çıkılarak hazırlanan rapora göre, Doğu Türkistan’dan getirilen 80 bin 'işçi', Çin genelinde 9 eyaletteki 27 fabrikaya gönderildi.

Rapor, Doğu Türkistanlıların, Apple, BMW, Gap, Huawei, Nike, Samsung, Sony ve Volkswagen gibi otomotivden teknoloji ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren küresel firmaların tedarik zincirlerinde çalıştırıldıklarını gözler önüne seriyor.

ASPI araştırmacısı Vicky Xiuzhong Xu'nun öncülüğünde hazırlanan 56 sayfalık raporda, 'işçi' transferinin devlet destekli programın bir parçası olduğu belirtildi.

Raporda çalışanların ağır programa tabi tutuldukları, ayrımcılığa maruz kaldıkları, ibadet yapmalarının yasaklandığı Uygur, Kazak ve diğer Müslümanların, kendi iradelerinin dışında çalıştırıldığı, mandarince dil kurslarına katılma mecburiyetinde bırakıldıkları yer aldı.

Ayrıca Uygurların elektronik ortamda takip edildikleri ve Doğu Türkistan, dönmelerinin de kısıtlandığı kaydedildi.

çin Doğu Türkistan uygur çin zulmü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?