Tarihte bugün neler oldu

İşte tarihte 4 Mart'ta meydana gelen önemli tarihi olaylar...

Tarihte bugün neler oldu
Bu içerik 266 kez okundu.

1193: Selahaddin Eyyubi vefat etti. Selahaddin Eyyubi, Eyyubiler Devletinin kurucusu ve ilk hükümdarıdır. Selahaddin, hayatı boyunca Kudüs’ün özgürlüğünü mücadelesinin merkezine oturtmuş ve bu şanlı mücadelesiyle haklı bir şöhret kazanmıştır. Selahaddin’i İslam tarihinin en meşhur kahramanlarından biri yapan Allah ve din için olan mücadelesi ve Kudüs'ü Batılılardan alması, Batı'da çokça tanınan biri olmasını sağlamıştır. Bu yönüyle o, sadece İslam tarihinin değil Avrupa hatta dünya tarihinin konuşulmadan geçilmeyecek şahsiyetlerinden biri olmuştur. Selahaddin Eyyubi, 1193 kışı Şubat’ında hastalandı. On dört gün hasta yattı. 4 Mart 1193 tarihinde 56 yaşında Şam’da vefat etti.

1493: Kristof Kolomb, Nina adlı gemisiyle Amerika kıtasını keşfetti. 

1882: İngiltere'de ilk elektrikli tramvay hizmete girdi.

1894: Şanghay'da büyük bir yangın çıktı. Binden fazla bina kül oldu.

1924: Halife Abdülmecit Efendi ve Osmanlı hanedanı mensupları yurtdışına çıkarıldı.

1929: Takrir-i Sükûn Kanunu yürürlükten kalktı. Cumhuriyet tarihinde bir dönüm noktası olan Takrir-i Sükûn Kanunu, uzun bir döneme damgasını vurdu. Yeni rejim, kendisine muhalif olarak gördüğü özellikle dindar kesimi bu kanunla büyük ölçüde susturma yoluna gitti. Bu dönemde hükümet veya mahkeme kararıyla pek çok yayın kapatıldı. Takrir-i Sükûn, 1925'de iki yıllığına çıkarılmış, 1927'de süresi dolunca 1929 yılına kadar iki yıl daha uzatılmıştı.

1954: İlk başarılı böbrek nakli gerçekleştirildi.

1977: Güney ve doğu Avrupa'da deprem meydana geldi. Bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti.

1986: Eski emniyet müdürü ve vali, SHP milletvekili İbrahim Ural, "Süleyman Demirel bana işkence için talimat vermişti" dedi.

1997: ABD başkanı Bill Clinton, insan klonlama araştırmalarını yasakladı.

2000: Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Kürt kökenli isimlere ilk kez onay verdi.

2009: Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında “görüldüğü yerde tutuklanması” kararı çıkardı. Ömer el-Beşir, 1989'da tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı Sudan ordusu darbeyle hükümeti devralmış, Ekim 1993'te cuntanın kendisini feshetmesinden sonra devlet başkanlığına getirilmiştir.

tarih 4 mart tarihte bugün selahaddin eyyubi bugün ne oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK