Yılmaz: 28 Şubat milletin inancına kast eden bir girişimdi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Mardin İl Başkanı Abdulsamet Yılmaz, 28 Şubat darbesinin milletin dini inançlarına ve tercihlerine kast eden akıl almaz bir girişim olduğunu ifade etti.

Yılmaz: 28 Şubat milletin inancına kast eden bir girişimdi
Bu içerik 237 kez okundu.

Ülkenin geleceği ile ilgili önemli kararların alındığı bir dönemde darbe yapıldığını belirten Yılmaz, "28 Şubat 1997 yılında yaşananlar, Türkiye’nin millet ve devlet olarak özüne dönmeye niyet ettiği her dönemde başına getirilen olaylar zincirinin akılda en çok kalan halkalarından biridir. Ekonominin toparlandığı, geleceğe dair yatırımların seferberlik halinde başladığı ve hız kesmeden devam ettiği, D-8 birliği ile dünya siyasetinde yeni kapıların denendiği, halkla barışıldığı bir dönemde gelmişti. 28 Şubat kararları post modern darbe teşebbüsüdür." dedi

"28 Şubat milletin dini inançlarına ve tercihlerine kast eden bir girişimdi"

Açıklamanın devamında Yılmaz, "28 Şubat post modern darbesi; siyasi bir geleneği gayri hukuki ve ahlaki yollarla yok etme üzerine yapılmış plandan öte, milletin dini inançlarına ve tercihlerine kast eden akıl almaz bir girişimdi. Bu yüzden bin yıl sürmesi öngörülmüştü ve siyasetle ilgisi olsun olmasın inançlarını yaşayan ve bu hususta talebi olan herkesi hedef almıştı. Devleti korumak için milletin vergileriyle istihdam edilen askerlerden ve bürokratlardan, milletin vekili olduğunu iddia eden siyasilerden, işçi ve memurun aidatlarıyla başkanlık yapan sendika yöneticilerinden, servetini milletin vergilerinden aldığı teşvik ve kredilerle elde etmiş iş adamlarından, darbe heveslisi askerlerden talimat alan sözde sivil toplum örgütlerinden, darbe şakşakçısı gazetecilerden ve televizyonculardan oluşan bir zümre, bundan tam 23 yıl önce korkunç bir ihanet senaryosunu gönüllü olarak oynamayı kabul etmişlerdi." şeklinde ifade etti.

"Etkisi hayatın her alanında halen devam eden zulümler ve cürümler işlediler"

Ellerindeki silah, yargı, medya ve bürokrasi güçleriyle toplumun bir kesimini baskı altına alıp haklarını gasp ettiklerini belirten Yılmaz, "Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlenmesini, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkarak lider ülke olmasını kendi menfaatlerinin zararına göre batılı devletlerin başkentlerinde çizilen darbe planı; içerden bulunduğu ihanet öbekleri ile uygulamaya konuldu. 'yeşil sermaye' diyerek faizsiz ve helal kazançla çalışan iş adamlarını ve şirketleri, 'kamusal alan' diyerek başörtülü memur ve işçilerle gencecik kızları, 'katsayı' diyerek milyonlarca imam hatipli ve meslek liseli öğrenciyi, 'irtica' diyerek menfur emellerine engel gördükleri herkesi kendilerine hedef olarak belirlediler. Ellerindeki silah, yargı, medya ve bürokrasi güçleriyle toplumun bir kesimini baskı altına alıp haklarını gasp ettiler. Etkisi hayatın her alanında hala devam eden zulümler ve cürümler işlediler." diye kaydetti.

"Darbe destekçileri yargılanmadı"

Darbeye destek veren medya, sendika, yargı mensupları ve bürokratların yargılanmadığını söyleyen Yılmaz, "28 Şubat kararlarının halkın benliğinde ve belleğinde açtığı yaralar zaman içinde tesirini yitirmeye mahkûmdur. O gün halka namlu ve dipçik gösterenler, halkın nefretini kazanmış ve maşeri vicdanda zerre kadar değere layık görülmemişlerdir. Daha sonraki siyasi ve toplumsal gelişmeler bunun en net delilidir. Milletin iradesini darbe ile ele geçirenlerin bir kısmı yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştır. Ancak darbeye destek veren siyasiler, iş adamları, medya patronları, medya çalışanları, sendika idarecileri, yargı mensupları, bürokrat ve üst düzey memurlar hala yargılanmamıştır ve yaptıkları yanlarına kar kalmıştır. Üstelik o dönem savaş açtıkları kişi kurum ve değerler hakkında bugün övgü cümleleri kurarak halkın idraki ve hatıraları ile istihza etmektedirler." dedi.

28 Şubat sürecinde çok acı olaylar yaşayan, işini, eğitim hayatını, geleceğini kaybeden milyonların mağduriyetinin tek tesellisi; bu zulme ortak olan aktörlerin hak ettikleri cezalara çarptırılmalarıdır. Verilecek bu ceza, milletin değerlerine düşman olan, iradesini elinden almaya niyetlenen herkes için de önemli bir ders olacaktır diyen Yılmaz açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

"Bu zihniyet bir virüs gibi halen devam etmektedir"

Yılmaz, "Şüphe yok ki; 28 Şubat 1997 yılında ve sonrasında yaşananlar bu milletin kutlu ve mübarek yolculuğunda bir nokta mesabesindedir. Ellerindeki imkânlarla bu milleti siyah bir noktada boğabileceklerini vehmeden kökü dışarıda aktörlerin elbette ki sonu gelmemiştir. Bünyedeki virüs misali devletin ve milletin güçten düşmesini bekledikleri bir sır değildir. Devlete ve millete düşen ise bu virüsü, belirtilerini ve vücuda verdiği tahribatı sürekli hatırlayıp tedbirler alması ve yeni nesillere aktırılmasıdır. Bu aziz millete 28 şubat sürecindeki zulümleri yaşatıp sonrasında tarihin utanç sayfalarında yerlerini alan bütün aktörleri nefretle kınıyor ve bir daha bu tür menfur hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyoruz."(İLKHA)

28 Şubat mardin önder
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)