Mülakat yine mağdur etti

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için yapılan sözlü mülakatın sonuçları açıklandı…

Mülakat yine mağdur etti
Bu içerik 449 kez okundu.

Açıklanan sonuçlara göre yüzlerce öğretmen adayı yine mağdur edildi. Merkezi sınavdan yüksek puan almalarına rağmen adaylar mülakatta baraj altında kaldı! Yaşadıklarına tepki gösteren mülakat sisteminin mağdurları, hükümete, sorunların giderilmesi çağrısında bulundu.

Anayasa mahkemesinin kararıyla memuriyete alımda güvenlik soruşturması uygulaması durduruldu! Ancak geçmişe dönük mağduriyetler hâlâ giderilebilmiş değil.

Güvenlik soruşturmaları bir tarafa, hali hazırda devam eden mülakat sistemi de benzer mağduriyetler oluşturuyor. Yıllarını eğitim kurumlarında geçirmiş, geleceğe dair planlar yapmış nice genç, tam hedeflerine varacakken, mülakat garabetine takılıyor.

Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için yapılan sözlü mülakat sonuçları açıklandı.

Yüzlerce öğretmen adayı, puanlarının düşürüldüğünü belirterek mağdur edildiklerini ifade etti. KPSS’de yüksek puan almalarına rağmen, mülakatta 60 puan barajının altında bırakıldıklarını söyleyen öğretmen adayları, tercih yapmalarının engellendiğini dile getirdi.

Yaşadıkları mağduriyetle ilgili konuşan öğretmen adayları, tepkilerini dile getirerek hükümete çağrıda bulundu.

Puanının 76 iken 55’e indirildiğini belirten Din Kültürü Öğretmenliği mezunu M.E.A, “16 yıllık emeğimizi tek kalemde heba ettiler. Bu büyük haksızlık giderilmeli” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Yapılanları haksızlık olarak değerlendiren ve bu durumun görmezden gelindiğini belirten M.E.A, “Bize yapılanı görmek istemiyorlar. Konuyla ilgili milli eğitim yetkililerine ulaşmak istedim, ancak kimse cevap vermedi” dedi.

Tabi böylesi mağduriyetlere sebebiyet veren uygulamadan kaynaklı sorunların giderilmesi için, mağdurlar duruma resmi itirazda bulunmaya hazırlanıyor.

Daha önce yaşanan benzer hallerde yapılan itirazların sonuçsuz kalmasına rağmen mülakat skandalına itiraz edeceğini belirten mağdur öğretmen adayı M.F. “KPSS’den 73,8 aldım. Atama için sıralamadaydım ama puanım 55’e düşürüldü. Puanı görünce sok oldum. Milli eğitim müdürlüğüne gidip resmi itirazda bulunacağım. İtirazdan sonuç çıkmazsa konuyu yargıya taşıyacağım. 16 yıllık emeğimin heba edilmesine izin vermeyeceğim” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişimin ardında KHK’lar ile getirilen güvenlik soruşturması ve mülakat uygulaması bugüne kadar binlerce insanın mağduriyetine neden oldu.

Anayasa mahkemesi geçtiğimiz aylarda güvenlik soruşturmasını anayasaya aykırı bulup uygulamayı tamamen kaldırdı. Ancak süreç içerisinde yaşanan mağduriyetler giderilmedi.

Soruşturmalardan doğan mağduriyetler giderilmemişken yapılan son öğretmenlik mülakatlarında da benzer sorunların yaşanması uzun süre daha tartışılacak gibi görünüyor. 

mülakat sözlü sınav meb şikayet mağduriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İşkencede Namaz!
İşkencede Namaz!
Kur’an’a Atılan İmza
Kur’an’a Atılan İmza