Kudüs Mitinginin Ardından

Yazarımız M. Ziya Gümüş'ün kaleminden Kudüs Bizimdir mitingi...

Kudüs Mitinginin Ardından
Bu içerik 252 kez okundu.

Peygamber Sevdalıları ve Mustazaflar Cemiyeti Amed’te “Kudüs Bizimdir” şiarıyla bir miting düzenledi. Halkımız davet edilmişti. Biz de davete icabet ettik. İlk kez böyle bir mitinge katılacaktım. Birçok “ilk” gibi bu “ilk” de benim için heyecanlıydı. Önce sabah 5.30’da kalkacak trenle gitmeyi düşündüm. Sonra organizatörlerin arabalarıyla gitmeye karar verdim. Dediğim gibi ilk kez katılacağım bu mitingin verdiği heyecanla herkesten önce durağa gittim. Ama ne bir araba ne de bir Allah’ın kulu vardı. Yanlış yere mi geldim diye bir kardeşimizi aradım. Yanlış gelmemiştim. Meğerse herkesten önce gelmişim. Biraz bekledikten sonra Peygamber ve Kudüs Sevdalıları yavaş yavaş gelmeye başladılar. Selahaddinleri doğurmayı umduğumuz kadınların çokluğu dikkat çekiciydi. Artık doğursunlar bir Selahaddin’i. Kadınlar, bu umuttan mı, pozitif ayrımcılıktan mı bilmiyorum, ama onlara öncelik tanındı. İlk önce onlar arabalara bindirildiler.

Arabaya binene kadar dışarının soğuk havası ve içten dip dalgası gibi ruhumu okşayan heyecan dalgalarının verdiği sıkıntıyla birisine “Neden arabalara binmediğimizi” sordum. “Önce Kadınlar” dedi. Güneş de müennes idi. Ne diyebilirdik ki…

Arabaya bindiğimizde şoförümüz bize bir aşk şarkısını çaldı. İçimizdeki en yaşlımız hemen müdahale etti. “Me kelamên dila navên (biz aşk şarkılarını istemiyoruz, bize bir ilahi çal)” dedi. Amed’e varana dek İslamî neşitler dinledik. Arabadan indiğimizde de koşar adımlarla yerimi tutmak için ilerledim. Yolda akrabalarımı, tanıdıklarımı gördüm. Saniyemi bile harcamamak için hiçbir yerde durmadım. Güvenlik aramasından da hızlı geçtim. Amed sıra dışı bir soğuk gün yaşıyordu. Acaba o soğukta saatlerce nasıl durabilecektim. Bunu da düşünmüştüm. Platformun hemen yanında yerimi aldım ve programın başlamasını bekledim. Beklerken düşüncelere daldım. Peygamber Sevdalılarını 30 yıldan beri tanıyordum. 5-10 kişilik etkinlikler düzenlerlerdi. Bir Kudüs şarkısını da 5-10 kişi beraber dinlerlerdi. Ama şimdi damlaya damlaya bir nehir olmuşlardı. Yemen’den Mısır’dan, Filistin’den gelen akarsular da nehre katılmışlardı. Daha birçok şey düşündüm. Bir ara gözüm saate ilişti. Saat öğle 2.30 olmuştu. Meydanda bulunuşumun üzerinden bir buçuk saat geçmişti. İçimi ısıtan manzara ve atmosfer bana soğuğu unutturmuştu. Meydanda sağıma soluma baktım. Birçok tanıdığım vardı. Onlar da hatibin sözlerine kilitlenmişlerdi, beni fark etmediler.

Yıllardır siyaset dünyasını takip ederim. Beğendiğim favori iki hatibim vardır. Onlardan birisi Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Muhterem Zekeriya Yapıcıoğlu’dur. Konuşması şiir gibiydi! Ama onun da bir şansızlığı var. Tavsiyeleri yetkililerin kulağına ulaşmıyor. Mitingde de takip edilmesi gereken güzergâhları çok güzel bir dille anlattı. Ne yazık ki yine sözleri kulak ardı edilecek ve arabalar şose yollara sürülecektir.

Sunucumuz bize tarihi bir vakıayı anlattı. Amed anneleri hewsel bahçelerinin güllerinden yağ elde edip Selahaddin Eyyubî’ye hediye etmişler. O da bu hediyeyi yanında beş yıl muhafaza edip Kudüs’ü fethettiğinde Mescid-i Aksa’nın mihrabını bu gül yağıyla yıkamış. Böylece Mescid-i Aksa’nın temizliğinde Kürt komutan gibi Kürt yağının da payının olduğunu öğrenmiş olduk. Sonra da miting geleneği gereği meydandaki kadınlara “O günün kadınları, anneleri, hanımları görevlerini yaptılar. Sizler de görevlerinizi yapmaya hazır mısınız?” Diye üç kez sordu. Bütün kadınlar bir ağızdan “Hazırııız” diye cevap verdiler. Yanımızdaki bazı erkeklerin de kendilerini havaya kaptırarak kadınlara sorulan soruya “Hazırııız” diye cevaplamaları gülüşmelere yol açtı. Böylesi bir mitinge ömrünüzde en azından bir kere katılmalısınız derim. En azından amel defterinizde değişik bir sevap kalemi bulunmuş olur.

Sadece Kudüs’ün etrafının değil, Kudüs’ü seven Müslümanların da mübarek insanlar olduğunu da o gün öğrendim…

Kudüs Kudüs Bizimdir Amed Diyarbakır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?