Erbaş: “Çocuklara rol model olmalıyız”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii’nde sabah namazı kıldırdı. Bursa İl Müftülüğünce düzenlenen dua programında vatandaşlara hitap etti.

Erbaş: “Çocuklara rol model olmalıyız”
Bu içerik 425 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, 81 il ve 922 ilçe müftülüğü ile 90 bin cami ve yaklaşık 40 bin Kur'an kursunda çocuklara, gençlere, kadınlara, Peygamberin insanlığa kazandırdığı değerleri aktarmaya çalıştıklarını belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza Allah Resulü Efendimizin insanlığa kazandırdığı değerleri kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Gençlerin güzel ahlaklı olarak yetiştirilmesi hususuna dikkat çeken Erbaş, “İstiyoruz ki, Allah’ı zikreden, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya gönül veren, onun, ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.’ hadis-i şerifine göre ahlaklı bir şekilde yaşayan, ahlaklı bir gençlik yetiştirme gayreti içerisinde olan insanlarımızın sayısı artsın, gayretimiz budur” şeklinde konuştu.

Peygamberin bir hadis-i şerifinde, mahşer günü Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek yedi sınıf insandan birinin de, neşeyi ve huzuru mescitlerde bulan gençler olacağını buyurduğunu hatırlatan Erbaş, “Neşeyi ve huzuru camilerde tadan gençler, mahşer günü hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah'ın arşının gölgesi altında gölgelenecek insanlardan olacak inşallah. Allah bütün gençlerimize nasip eylesin” ifadesini kullandı.

Peygamberin gençlere, çocuklara verdiği öneme de değinen Erbaş, Peygamberin her alanda insanlara en güzel örnek olduğunu kaydederek, “En güzel, en ideal baba arayan Resulullah'a baksın. En ideal lider arayan Resulullah'a baksın. En ideal öğretmen arayan Resulullah'a baksın. En ideal komşu arayan Resulullah'a baksın. Eşine karşı davranışları konusunda en ideal eş arayan Resulullah'a baksın.En ideal akrabalık ilişkilerini geliştirmek isteyen Resulullah'a baksın. Gençlere yönelik nasihatleri noktasında ideal bir bir kişi arayan Resulullah'a baksın” diye konuştu.

“Kur'anî değerlere göre, Peygamber Efendimizin insanlığa kazandırdığı değerlere göre çocuklarımızı yetiştirmeye çalışalım”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gençlere, çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalara değinen Erbaş, “Çocuklarımızı yetiştirirken Kur'anî değerlere göre, Peygamber Efendimizin insanlığa kazandırdığı değerlere göre çocuklarımızı yetiştirmeye çalışalım. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 81 müftülüğümüz, 922 ilçe müftülüğümüz olarak 90 bin camimizde 40 bine yakın Kur'an kursumuzda çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza Allah Resulü Efendimizin insanlığa kazandırdığı değerleri kazandırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının, en çok önem verdikleri konulardan birisi olduğunu belirten Erbaş, “Allah Resulü Efendimiz buyuruyor ki ‘Çocuklarınız yedi yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgileri öğretiniz.’ Rabbin kim, Peygamberin kim, Kitabın ne, kimin ümmetisin, kimin zürriyetindensin? Hatırlayın, daha konuşmaya yeni başladığımız sıralarda hocalarımız, büyüklerimiz bizi böyle yetiştirmedi mi? Onun için dini mübin-i İslam'a olan bağlılığımız elhamdülillah hep oldu ve kıyamete kadar da olacaktır. Neden? Çünkü küçük yaşta zihinlerimize yerleşen o ilkeler, o değerler ebediyen bizimle beraber gidecek, son nefesimize kadar bizimle beraber olacaktır” şeklinde konuştu.

İnsan karakterinin yüzde 63'ünün yedi yaşından önce oluştuğunu kaydeden Erbaş, şunları söyledi:

“Çocuklarımızın karakter yapısının oluşmasında annesinin, babasının, hocalarımızın, müftilerimizin rolü olsun. Onlara iyiliği öğretsin, iyilik yapmanın yeryüzünde en güzel şey olduğunu öğretsin. Yalan söylemenin çok çirkin bir şey olduğunu öğretsin. Anne, babaya karşı itaatkar olmak gerektiğini öğretsin. 'Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam'ın 'Büyüklerine saygı göstermeyen, küçüklerine sevgi göstermeyen bizden değildir' ilkesine göre çocuklarımızı yetiştirelim. Bütün öğretmenlerimizin bu şekilde o küçücük yaştaki çocuklara yaklaşımda bulunması gerekiyor. İmamlarımız, vaizlerimiz, müftilerimiz, bütün öğretmenlerimiz, her birisi çocuklarımıza karşı rol model olacağız. Anne-babalar rol model olacak. Gönlüm şunu istiyor ki, bir Müslüman ailenin çocuğu evde annesini, babasını namaz kılıyor olarak göre göre büyüsün. Oruç tuttuğunu göre göre büyüsün. Her gün Kur'an-ı Kerim’i açıp okuduğunu göre göre büyüsün. Hayatına yalan karıştırmadığını göre göre büyüsün. Dedikodu, gıybet etmediğini yaşaya yaşaya büyüsün. Mazlumlara, fakirlere fukaraya yardım ettiğini göre göre büyüsün. İşte eğitim budur, ailede eğitim budur. Farkına varılmadan çocukların karakterlerinin oluştuğu eğitim budur. Bunun için gayret etmek zorundayız. Bu değerler Kur’anî değerlerdir, Peygamberî değerlerdir. Bu millet, bu değerlerine sahip çıktığı zamanlarda hep yüceldi, yükseldi.”

“Bize verilen en büyük nimet İslam’dır”

Bu milletin varlık gayesinin yeryüzünde iyilikleri yaygınlaştırmak ve kötülükleri ortadan kaldırmak olduğunu, İslam’ın da bunun için gönderildiğini ifade eden Erbaş, “İslam, yeryüzünün dengesi bozulmasın, insanlar birbirlerine kötülük yapmasın, birbirlerini sömürmesin, birbirlerine zulmetmesin, dünya dengede dursun diye gönderildi. Bütün Peygamberler bunun için gönderildi. Allah Resulü Efendimiz aleyhissalatu vesselam bunun için peygamber olarak görevlendirildi ve bütün insanlığa bunu öğretti. İnşallah biz onun ümmeti olarak onun bıraktığı emaneti, onun bıraktığı en büyük nimeti ömrümüzün sonuna kadar ayakta tutmak kaydı şartıyla yaşayacağız inşallah” dedi.

İslam’ın, Müslüman olmanın en büyük nimet olduğunu kaydeden Erbaş, “İslam’ı mutedil bir şekilde, doğru kaynaklardan, Kur’an ve sünnet ölçüsüne riayet ederek öğrenmek zorundayız. Sahih dini bilgi ile çocuklarımızı, gençlerimizi, insanımızı bilgilendirmeyi, donatmayı hepimize nasip eylesin” şeklinde konuştu.

Erbaş konuşmasının ardından dua etti.

diyanet aile çocuk rol model ali erbaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?