"Çocuklara Saygı Duymalıyız"

Bugün çocuklara saygı duymamız gerektiğine değineceğim.

Bu içerik 290 kez okundu.

Herkese merhabalar Live Haber aracılığıyla artık burada sizinle çocuklar ile ilgili düşüncelerimi ve görüşlerimi paylaşacağım keyifle okumanızı görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazmanızı bekliyorum...H

Bugün çocuklara saygı duymamız gerektiğine değineceğim.

Evet, kimileri için saygı sevgiden önce gelir kimileri ise sevginin her duygudan üstün olduğunu düşünür. Peki, çocuklara bu kavramlar nasıl verilir ?

Bence çocuğa saygı duymanın, onun özgüvenine  ve geleceğine  çok büyük bir etkisi vardır. Bu konu hakkında annelerimizin ve  babalarımızin en sık yaptığı hata, çocuklarının yerine konuşması ve cevap vermesidir. 

Bunun en sık yaşandığı ortamlar genellikle misafirlikler oluyor. Çok sık duyduğumuz cümleler olan "o aç değil teyzesi" veya "o gitmek/gelmek  istemiyor " gibi cümlelerdir. 

Bence burda çocuğumuza karşı saygı duymuyoruz, onun kendi düşüncesini veya görüşünü söylemesine izin vermiyoruz. Belki o gün çocuğumuz aç veya o gün oraya gitmek istiyor. Çocuğumuzun düşüncelerini dinlemek ve söylemesini istemek, ona verdiğimiz değeri ve saygıyı gösterir.

Örneğin, bir mağazaya gittiğinizde sizin seçtiğiniz bir ayakkabıyı alıp, çocuğu orada sadece bir manken gibi kullanıp, ayağına olup olmadığına baktıktan sonra doğrudan kasaya yönelmek yerine, sizin bütçenize uygun olan 2-3 ayakkabıyı çocuğunuza sunmak ve onların içerisinden kendi zevkine uygun olanı seçmesini istemeniz, onun fikrine önem verdiğinizi ve saygı duyduğunuz gösterir.

Bunun gibi küçük davranışlarımızla çocuklara saygıyı ve değeri bir nebze olsun öğretebileceğimizi düşünüyorum.

Saygı ve sevgiyle kalın:)

Kevser Aydın / Livehaber

çocuk saygı sevgi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hacire     0000-00-00 Kalemine sağlık çok sık yaptığım hatalardan biri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Elektrik ve doğalgazda ilk dönem zamlı geçti
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır
Amelin Çokluğu Değil, İhlâsın Varlığı Kurtarır