Ertaş: İyilik için çalışıyoruz

İlimizde faaliyet yürüten sivil toplum ve gençlik kuruluşlarını doğru tanımak ve tanıtmak için yetkilileriyle görüşmeye ve bir röportaj serisi halinde sizinle paylaşmaya karar verdik.

Ertaş: İyilik için çalışıyoruz
Bu içerik 2749 kez okundu.

İlimizde faaliyet yürüten sivil toplum ve gençlik kuruluşlarını doğru tanımak ve tanıtmak için yetkilileriyle görüşmeye ve bir röportaj serisi halinde sizinle paylaşmaya karar verdik. İl görüşmemizi Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Mardin İl Temsilcisi Muhyettin Ertaş ile yaptık. Hüseyin Arasan’ın röportajıyla sizi baş başa bırakıyoruz…

Kendinizi Tanıtabilir misiniz?

Kızıltepe ilçemizin Dikmen Köyü’nde doğdum. İlkokulu Dikmen ve Kızıltepe’de, ortaokulu Gaziantep ve Ankara’da, liseyi ise Ankara’da okudum. Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Koordinatörlüğü’nde çalışıyorum. TÜGVA Mardin’in kuruluşundan beri, yani yaklaşık beş yıldır görev yapmaktayım. Medya ve İletişim Koordinatörlüğü, Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinden sonra bu yılın Ağustos ayından beri İl Temsilciliği görevini yürütmekteyim.

TÜGVA’yı tanımak isteriz. Nasıl Kuruldu ve Kuruluş Amacı Nedir? Bu Kapsamda Odaklandığı Faaliyetler Nelerdir?

TÜGVA ilk başta bir fikir olan, sonra o fikrin etrafında birkaç gencin bir araya gelmesiyle kurulmuş, gerçekten samimi çalışmalarla bugün 81 il ve 460 ilçede teşkilatlanmış bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş amacımız iyiye ve güzele dair ne varsa onun için çalışmaktır. Faaliyetlerimiz büyük çoğunlukla gençlere yöneliktir. Gençlerin kendi geçmişinden kopmadan, değerlerimize sahip çıkarak hem dünyevi hem de manevi yönden gelişimini hedefliyoruz.  Kurslar, seminerler, konferanslar, konserler, yaz ve kış okulları, bilgi yarışmaları, geziler temel faaliyetlerimizden bazılarıdır.

TÜGVA Mardin Olarak Gençlere Yönelik Yaptığınız Çalışmaları Anlatır mısınız?

Öncelikle Artuklu, Dargeçit, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin ve Savur’da Kitap Kıraathanelerimizin Vakıf binalarımızda bulunuyor. Burada gençlerimiz ders çalışabilmekte, haftalık söyleşilerimize katılabilmekte, ödünç kitap alabilmekte, açtığımız bütün kurslara ücretsiz olarak katılabilmektedir. Ayrıca çay ve kahve gibi ikramlarımız da ücretsizdir. Sadece Vakıf merkezlerimizle sınırlı kalmıyoruz, bunun dışında çalışan gençlere, okullara ve üniversiteye yönelik de çalışmalar yapıyoruz. Kudüs, Manevi Eğitim, Bağımlılıkla Mücadele, Değerler Eğitimi, Teknoloji, Kişisel Gelişim konularında öğrencilere destek olmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde 70 okul ziyareti gerçekleştirdik ve yaklaşık 8850 gencimize ulaşarak Vakfımızı, yaptığımız çalışmaları ve Çizimlerle 40 Hadis yarışmamızı anlattık.

Çizimlerle 40 Hadis Yarışması’nı Biraz Detaylandırabilir misiniz?

Genel Merkezimizin organize ettiği ve 40 hadis içinden bir hadisin resim ile anlatılması üzerine bir yarışma. Ortaokulda okuyan öğrencilerimiz hem hadis öğrenecek, hem de seçtiği hadisin resmini çizerek birinci olmak için yarışacak. Türkiye geneli yarışmanın birincisine 7 bin, ikincisine 5 bin, üçüncüsüne ise 3 bin lira para ödülü olacak. Ayrıca ilde dereceye girenlere ise TÜGVA Mardin olarak bizim hediyelerimiz olacak. Okullarda yaptığımız çalışmalarda yoğun bir ilgi olduğunu gördük. Bu yıl Türkiye birincisinin Mardin’den çıkmasını umut ediyoruz.

“Çözüm ailede”

Günümüz Gençliğinde Ortaya Çıkan Vurdumduymazlık ve Ahlaki Bozulma İle İlgili Neler Söylemek İstersiniz?

Öncelikle toplumun temel yapı taşı aile olduğu için birinci sorumluluğu ailede görüyorum. Aile ne kadar sağlam olursa gençlerimiz ve toplum da o kadar sağlam olur. Günümüzde özellikle 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi görünürde sorunları çözmek için getirilmişse de, zamanla asıl olarak aileyi ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler olduğu anlaşılmıştır. Yasadan sonra aile içi şiddet, boşanma, kadın cinayetleri azalmamış, aksine katlanarak artmıştır. Bizim ailevi ya da toplumsal sorunları çözmek için ithal yasalara ihtiyacımız bulunmamaktadır. Geçmişimiz, tarihimiz, geleneklerimiz sorunları çözmek için yeterlidir ve kıymetlidir.  Çözümü buralarda aramak gerektiğine inanıyorum. Ailede özelikle kültürümüze uygun eğitimin, terbiyenin verilmesi, çocukların ve gençlerin hem internet hem de televizyonların olumsuz etkilerinden korunması gerekmektedir. Sonraki görev bana göre gençlere rol model olan öğretmenlere düşmektedir. Öğrencilerle yakından ilgilenip hem sorunların çözülmesi, hem de kaliteli eğitimin verilmesi öğretmenlerin özverili çalışmasıyla olur. Biz STK’lar ise yine gençlerimizin her anlamda kendilerini yetiştirmeleri için ihtiyaç duydukları noktada başvuracakları, onlara yakın olabilecek kuruluşlar olmalıyız. Özeleştiri yapmak gerekirse, genel anlamda sivil toplum kuruluşları olarak yetersiz kalıyoruz. Okullarda, üniversitede daha fazla bulunup gençlerin yanında olduğumuzu göstermeliyiz. Ailede, okullarda iyi eğitim alan, STK’ların da desteğiyle geçmişimize değerlerimize yabancı kalmayan gençlerin daha başarılı, daha ahlaklı ve daha huzurlu olacağına inanıyorum. Batı’ya özenerek ancak bugünkü Batı’nın ahlaken ve ruhen çökmüş toplumu olabiliriz. Aklı sürekli beslerken ruhu ihmal edersek psikolojisi bozuk, psikolog bağımlısı bir toplum haline geliriz. Biz bilimde, düşüncede, sanatta, edebiyatta gelişim gösterirken maneviyatın korunması, ruhun da beslenmesi gerektiğine inanıyoruz. Son olarak eğer gençliğin yanlışlığından söz ediyorsak, aslında büyüklerin görevlerini yeterince yerine getiremediğini de itiraf etmiş de oluyoruz. Biz gençlikten umutluyuz. Daha fazla çalışarak sorunları sıkıntıları hep birlikte çözebileceğimize inanıyorum.

TÜGVA Mardin olarak hedefleriniz nelerdir?

Öncelikli hedefimiz temsilciliğimizin bulunmadığı Derik, Yeşilli ve Ömerli ilçelerimizde, sonraki süreçte ise, kırsalda temsilcilikler açmak. Bu sayede Mardin’de bütün gençlere ulaşmayı hedefliyoruz. Gençlerin her anlamda yanlarında olmaya çalışacağız. Gençlere seminerler, kurslar, sınav hazırlık çalışmaları, konferanslar, çalışma salonları,  geziler ile destek olacağız. Bu anlamda hem imkanlarımızdan faydalanmak, hem de bu çalışmalarda yer almak isteyen bütün gençlerimizi Vakfımıza bekliyoruz.

Röportaj: Hüseyin Arasan

stk tügva muhyettin ertaş gençlik çözüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR