Kuduri Tercümesi - 5

Bu bölümde nifas konusunu ele alacağız.

Kuduri Tercümesi - 5
Bu içerik 540 kez okundu.

NİFAS                                              النفاس
                                                              
والنفاسُ هو الدم الخارج عقيب الولادة والد م الذي تراه الحامل وما تراه المرأة في حال ولادتها قبل خروج الولد استحاضة وأقل النفاس لا حد له وأكثره أربعون يوما وما زاد علي ذلك هو استحاضة، وإذا جاوز الدم الأربعين وقد كانت هذه المرأة ولدت قبل ذاك ولها عادة معروفة في النفاس رُدتْ الي ايام عادتها، لم تكن لها عادة فابتداء نفاسها أربعون يوما، ومن ولدت ولدين في بطن واحد فنفاسها ما خرج من الدم عقب الولد الا ولعند ابي يوسف وأبي حنيفة وقال محمد و
زفر ُ نفاسها ما خرج من الدم عقب الولد الثاني

Nifas; doğumdan sonra akan kana denir. Bir bayanın hamile iken gördüğü kan istihaze kanıdır. Doğumdan hemen önce gördüğü kan da istihaze kanıdır. Nifas kanının en çok müddeti kırk gündür. Müddetinin azlığı için herhangi bir sınır yoktur. Kırk günden fazla akıntı devam ederse, bu kan hükmen istihaze kanı olarak kabul edilir. Doğum yapan bir bayanın daha önce yaptığı doğumda nifas müddeti belli ise, belli olan nifas günlerinden sonra meydana gelen akıntı da adet günleri içinde ise, bu kan adet kanı olarak kabul edilir. Eğer ilk doğumu ise, nifası kırk gün olarak hesaplanır (ondan sonraki akıntısı da istihaze kanı kabul edilir).

İmam Ebu Hanife ve Ebu Yusuf’a göre; iki çocuk doğuran bir bayanın nifası birinci çocuğun doğumundan itibaren başlar, İmam Muhammed ve İmamı Züfer’e göre ise, ikinci çocuğun doğumundan sonra başlar.

Çeviri: Cemal Çınar

fıkıh islam hukuku hanefi mezhebi kuduri kuduri çevirisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)