Sınav hizmetlerinde kalite artacak

Sınav hizmetlerinin kalitesinin artırılması için yapılan yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Selçuk, Sınav hizmetlerinin kalitesini artırmak ve standardını yükseltmek için son bir yılda önemli bir yatırıma imza atıldığını ifade etti.

Sınav hizmetlerinde kalite artacak
Bu içerik 379 kez okundu.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav hizmetlerinin kalitesinin artırılması için yapılan yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2023 Eğitim Vizyonu'nda ölçme ve değerlendirme süreçlerine büyük önem atfettiklerini ifade eden Selçuk, son bir yılda bu konuda ciddi mesafe kaydettiklerini bildirdi. 
 
Selçuk, 81 ilde, farklı kademelerde, uluslararası standartlarda ilk kez gerçekleştirdikleri Türkçe, matematik ve fen bilimlerine yönelik izleme araştırmasının önemli bir adım olduğunu vurguladı. 
 
Bu sınavların dönütleri üzerinden Türk milli eğitim sisteminin yıllardır PISA ve TIMSS benzeri sınavlardan elde ettiği veriyi yerli ve milli kaynakları kullanarak hem Bakanlığın hem de akademisyenlerin hizmetlerine sunduklarını anlatan Selçuk, böylece sistemde şeffaflık ve sürdürülebilirlik adına ciddi adımlar attıklarını söyledi.
 
Bakan Selçuk, bu alanda yapılan diğer çalışmaları ise şöyle anlattı: "Bununla birlikte önceden Avrupa Dil Portfolyosu referansı ile yürütülen Türkçede okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 becerinin bize ait bir kurgu üzerinden ölçülmesi noktasında ilk kez Türkçe sınav pilot uygulamasını tamamladık. Diğer taraftan 81 ilde okullarımızda hem sınıf içi ölçme ve değerlendirmenin sağlıklı olarak ele alınması hem de illerde okullarımızın eksik kalan yönlerinin tamamlanması için oluşturulan Ölçme ve Değerlendirme Merkezlerinin kurulumunu tamamladık ve hizmete aldık."
 

meb eğitim sınav kalite
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR