Kuduri Tercümesi - 3

Bu bölümde teyemmüm, mestler üzerine mest ve hayız konusunu ele alacağız.

Kuduri Tercümesi - 3
Bu içerik 640 kez okundu.

ولا يجوز التيمم الا بصعيد طاهر، ويستحب لمن لم يجد الماء وهو يرجوا ان يجده في اخرالوقت ان يؤخر الصلات الي اخرالوقت
Teyemmüm, temiz olan toprak (ve toprak cinsinden) olan bir şeyle ancak caiz olur. Su bulunmayınca, teyemmümü su umudu ile vaktin sonuna ertelemek müstehaptır. Namazı vaktin sonuna ertelemeli.

فان وجد الماء توضأ به وصلي. ويصلي بتيممه ما شاء من الفرائض والنوافل.
Eğer suyu bulursa, onunla abdest alır ve namaz kılar. Alınan teyemmümle istediği her nafile ve farzları kılar.

ويجوز التيمم للصحيح في المصر إذا حضرت جنازة والولي ُّ غيره فخاف ان اشتغل بالطهارة ان تفوته الصلاة فانه يتيمم ويصلي. وكذلك من حضر العيد فخاف ان اشتغل بالطهارة ان تفوته صلات العدين فانه يتيمم ويصلي. فان خاف من شهد الجمعة إذا اشتغل بالطهارة ان تفوته صلات الجمعة لم يتيمم ولكنه يتوضأ فان أدرك الجمعة صلاها وإلا صلي الظهر أربعا إذا ضاق الوقت فخشي ان توضأ فات الوقت لم يتيمم ولكنه يتوضأ ويصليها فائتة.
Şehirde bulunan kişi o anda cenaze hazır bulunduğunda, sağlıklı olsa dahi, abdestle meşgul olunca cenaze namazını kaçıracağından korkan kişi de teyemmüm alabilir. Bu kişi cenazenin velisi değilse bile böyledir.(Cenazenin sahibi olanlar bunu yapamazlar. Onlar şehirde su varken teyemmümle kendi cenazelerinin namazını kılamazlar.) Bunun gibi her iki bayram namazının kaçırılacağını bilen birisi, teyemmüm ederek bayram namazlarını kılabilir. Ama cuma namazının vaktinin çıkmasından korkan kişi teyemmüm edemez. Bu durumda olan kişi abdest alır, Cumaya yetişirse, cumayı; aksi halde vaktin namazını dört rekât olarak kılar. Aynen bunun gibi, herhangi bir namaz vaktinin çıkmasından korkan kişi de teyemmüm edemez. Önce abdest alır sonra vakti çıkmış namazını kaza eder.

والمسافر إذا نسي الماء في رحله فتيمم وصلي ثم ذكر الماء في الوقت لم يعد الصلاة عند ابي حنيفة ومحمد رحمهما الله وقال ابو يوسف يعيد.
Yolcu, yükünde bulunan suyu unutup teyemmümle namaz kılar da vakit içinde suyu hatırlarsa, İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e (ra) göre, namazını iade etmez, İmam Ebu Yusuf'a göre iade eder.

وليس على المتيمم إذا لم يغلب على ظنه ان بقربه ماء ان يطلب الماء فان غلب على ظنه ان هناك ماء لم يجز تيممه حتى يطلبه وان كان مع رفيقه ماء طلبه منه قبل ان يتيمم فان منعه منه تيمم وصلي
Kişinin zannı galibince yakınında suyun olduğunu tahmin eden kişinin suyu araştırmadan teyemmüm etmesi caiz değildir. Kişi arkadaşının yanındaki suyu talep eder. Suyu istediği halde arkadaşı kendisine suyu vermezse, teyemmüm edip namazını kılar.
                              
Mest Üzerine Mest Konusu       باب المسح على الخفين

المسح على الخفين جائز بالسنة من كل حدث موجب للوضوء
Mestler üzerine mest etmek, abdesti gerekli kılan tüm şartlarda sünnet olarak caizdir.

إذا لبيس الخفين على طهارة كاملة، ثم أحدث. فان كان مقيما مسح يوما وليلة وان كان مسافرا مسح ثلاثة أياما ولياليها.
Mestler tam abdest alındıktan sonra giyinir. Mukim için meshin müddeti yirmi dört saat (bir gün bir gece), yolcu için müddeti ise, yetmiş iki saat (üç gün üç gecedir). (Meshin müddeti abdestin bozulmasıyla başlar. Mukim için öğle namazında abdest alındıktan sonra giyilen mestlerin yirmi dört saat müddeti, örneğin kişinin abdesti ikindi namazında bozulursa, ikinci günün ikindi namazına kadar devam eder.)

وابتداءها عقب الحدث والمسح على الخفين على ظاهرهما خطوطا بالأصابع، يبدأ من أصابع الرجل الي الساق، وفرض ذلك مقدار أصابع من أصغر أصابع اليد، ولا يجوز المسح علي خف فيه خرق كبير يبين منه مقدار ثلاث أصابع من أصابع الرجل وان كان اقل م ذلك جاز
Başlangıcı abdestin bozulmasıyla başlar. Mestler üzerine mesh, dış kısmındaki parmaklar arası hafif boş olacak şekilde çizgi çizer gibi yapılır. Ayak parmaklarının(ucun)dan başlayarak bacağa doğru çekilir. Meshin farz kısmı el parmaklarının küçüğü ile üç parmaktır. Mestler üzerinde büyük delik olursa (bu çeşit mestler üzerine mest etmek) caiz olmaz. Bu (büyüklük ölçüsü) deliklerin ayak parmaklarından üç parmak kadar olmasıdır. Eğer delikler bundan az olursa, mesh caiz olur.

ولا يجوز المسح على الخفين لمن وجب عليه الغسل، وينقض المسح ما ينقض الوضوء وينقصه أيضاً نزع الخف مضي المدة.  فإذا مضي المدة، نزع خفيه وصلي وغسل رجليه وليس عليه اعادة بقية الوضوء.
Gusletmesi gereken kişinin mestlere mesh etmesi caiz olmaz. Abdesti bozan hallerin tamamı aynı zamanda mesti de bozar. Giyilen mestin müddeti dolduğunda, kişi, mestlerini çıkarıp yalnız ayaklarını yıkar ve namazını kılar. Abdest uzuvlarının diğerlerini yıkama mecburiyetinde değildir.

ومن ابتدأ المسح وهو مقيم فسافر قبل تمام يوما وليلة مسح تمام ثلاثة ايام ولياليها. ومن ابتدأ مسح وهو مسافر ثم أقام فان كان مسح يوما وليلة او أكثر لزمه نزع خفيه وغسل رجليه، وان كان مسح اقل من يوم وليلة تمم مسح يوم وليلة.
Kişi mukimken başladığı mestler üzerine mest etse bir gün bir gece, mest bitmeden önce yolculuğa çıksa üç gün üç gece mesh eder. Yolcu iken mesh etmeye başlayan, sonra mukim olan kişi, bir gün bir geceden daha fazlaysa mestlerini çıkarıp ayaklarını yıkaması lazım.
Şayet yaptığı mest bir gün bir geceden az ise bir gün bir geceyi tamamladıktan sonra ayakları yıkar. (Yani mesti yirmi dört saate tamamlar)

ومن لبس الجرموق فوق الخف مسح عليه ولا يجوز المسح على الجوربين عند ابي حنيفة الا ان يكونا مجلدين او منعزلين وقال ابو يوسف ومحمدا يجوز المسح على جوربين إذا كان ثخينين لا يشفان الماء.
Mest üzerine giyilen bot ve çizme gibi bir postala mesh etmek de caizdir. İmam Ebu Hanife'ye göre, altı ve üstü deri olan çoraplar dışında çoraplara mest etmek caiz değildir. İmam Muhammed ve Ebu Yusuf'a göre, su almayacak ve sağlam olmaları halinde çoraplara da mest etmek caizdir.

ولا يجوز المسح على العمامة والقلنسوة والبرقع والقفازين.
Sarık, fes, yüz peçetesi ve eldivenler üzerine mest etmek caiz değildir:

 ويجوز المسح على الجبائر وان شدها على غير وضوء سقطت عن غير برء لم يبطل، وان سقطت عن برء بطل المسح.
Abdestsiz olarak yara üzerine bağlansa bile, sargıya mesh etmek caizdir. Yara iyileşmeden düşse de caizdir. Eğer yara iyileştikten sonra düşse mesh bozulur.
                                                     
Hayız Konusu             باب الحيض 
                                                  
اقل الحيض ثلاثة ايام فما نقص عن ذلك فليس بحيض وأكثره عشرة ايام ولياليها. وما زاد على ذلك فهو استحاضة حتى تري البياض خالصا
Hayzın en azı üç gündür. Bundan az olan akıntı hayz sayılmaz. Hayız müddetinin en çoğu da on gündür. Bundan fazla olan, hayızdan sayılmaz. Bu akıntı, beyaz akıntı akana kadar istihazeden sayılır.

والحيض يسقط عن الحائض الصلاة ويحرم عليها الصوم، وتقض الصوم ولا تقض الصلاة
Hayız kadından namazı düşürür, orucu haram kılar. Orucu sonradan kaza eder, namazı kaza etmez.

ولا تدخل المسجد ولا تطوف بالبيت، ولا يأتيها زوجها ولا يجوز لحائض ولا جنب قراءة القران
Hayızlı kadın mescide giremez, Kâbe’yi tavaf edemez, zevci ona yanaşamaz. Hayızlı ve cünübün Kur'an okuması caiz değildir.

Mütercim: Cemal Çınar

fıkıh islam hukuku hanefi fıkhı kuduri tercüme teyemmüm mest hayız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?