İdeal Eğitim Semineri düzenlendi

Mardin İdeal Eğitim Vakfı (İDEV), İdeal Eğitim semineri düzenledi.

İdeal Eğitim Semineri düzenlendi
Bu içerik 364 kez okundu.

2019 yılının Mart ayında kurulan İdeal Eğitim Vakfı (İDEV) Mardin İl Temsilciliği tarafından DİKA Konferans salonunda "İdeal Eğitim" konulu bir seminer düzenlendi.

Program A. Rahim Özgün Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mardin İdeal Eğitim Vakfı (İDEV) İl Temsilcisi Mücahit Önen selamlama konuşmasını yaptı.

İdeal Eğitim Vakfının, bireyin ve buna bağlı olarak da toplumun ideal eğitime ulaşması amacı ve misyonuyla bu yılın Mart ayında kurulduğunu belirten Önen, “İDEV olarak birey, aile ve toplumu doğrudan ilgilendiren konularda insanlarımız bilgilendirmek için her ay memleketimizin her tarafında aylık seminerler dizisi programladık. Eğitim hiç kuşkusuz insanın ve dolayısıyla toplumun temel ihtiyacıdır. İnsanın da toplumun da terakkisi eğitimle mümkündür” ifadelerini kullandı.

Seminerde evliliğin insani boyutuna değinen Eğitimci Fatih Taş, “Evlilik sevgi, dayanışma ve birlikteliktir. İnsanoğlu bu yönü ile bütün varlıklardan ayrılır. Evlilik bir tohumdur. Bir toplumun tohumudur. Bu tohum da aile olmakla atılır. Bu tohum atılırsa, temel sağlam olur. Zira evlilik aynı zamanda toplumun temelidir” şeklinde konuştu.

Batı toplumlarının bu yüzden çöktüğünü belirten Taş, “Evlilik insan hayatının uzun yolculuğunun ilk adımıdır. Beraber yaşlanan çiftler bu uzun yolculuğu beraber göğüsler. Evlilik neslin devamıdır, zira nesil bu şekilde devam eder. Günümüzde evlilik algısı bilinçli bir şekilde tahrip edilmektedir. Bu, batı kaynaklı bir projedir” dedi.

Erkeklerden kaynaklanan evliliği geciktirici sorunlara değinen Taş, “Diploma ve iş sahibi olma gibi bir algıdan dolayı evlilikler geçiştiriliyor. Oysaki susamış olan bir bedene siz su vermezseniz, bir süre sonra beden bu ihtiyacı kanıksayıp, unutabilir. Ancak bu ihtiyaç giderilmediği için bedene zarar verir. Böbrek ve çeşitli organalar tahrip olur. Evlilik de zamanında olmalıdır. Boşanmaların çoğu geç evlenen çiftlerde görülmektedir. Bunun yanında kız ailesi de altın ve düğün masraflarını yüksek tutuyor ve bu açıdan da evlilikler geciktiriliyor. Normal bir evlilik için 110 bin lira civarında bir masrafa girilmektedir” ifadelerini kullandı.

Evliliğin dini boyutuna değinen İttihadu’l Ulema üyesi Remzi Uçar Hoca da, “Evlilik ile ilgili birçok ayet ve hadisi şerif bulunmaktadır. Bunlardan Rum Suresi 21. ayeti Allah’ın vahdaniyeti konusu ile art arda işleniyor, bu da evlilik ve aile olmak konularının ne kadar mühim birer konu olduğunu göstermektedir. Allah’ın varlığına işaret eden ayetlerden biri de, insanoğluna hem cinsinden yani aynı nefisten eşlerin yaratılmasıdır” şeklinde konuştu.

Evliliği terk etmenin vebaline de değinen Uçar, “Evliliği terk eden Hz. Adem ile birlikte 124 bin peygamberin de sünnetini terk etmiştir. Allah’ın Resulü, ‘Kim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir’ buyuruyor” dedi.mardinmedya.net

mardin eğitim ideal eğitim vakfı idev ideal eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)