TDV'da 111 ülkeden misafir öğrenci var

Türkiye'nin eğitim alanında cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 111 ülkeden misafir öğrenci kabul ettiklerini açıkladı.

TDV'da 111 ülkeden misafir öğrenci var
Bu içerik 490 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Programı’na katıldı.

TDV Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak eğitim faaliyetlerine verdikleri önemi ifade ederek, “Eğitim; ilim, irfan, bilgi, hikmet demektir, ‘De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ ayetini anlayarak onun vermiş olduğu mesaj doğrultusunda çalışmak demektir. Eğitim, ilk inen 5 ayetteki okumanın, öğrenmenin, öğretmenin, kalemin ne kadar önemli olduğunu anlamaya çalışmak ve onun doğrultusunda hareket etmek anlamına gelmektedir” dedi.

Hazreti Peygamberin Medine’ye hicret ettiğinde orada ilk olarak bir mescid ve yanına bir mektep inşa ettiğini hatırlatan Erbaş, “Orada Allah Resulü Efendimizin öğretmenliğinde, onun dizinin dibinde yetişen ashab, on binlerce kilometreyi aşan uzaklıktaki yerlere kadar o günün şartlarında gitmişler, öğrendiklerini başka yerlerde öğretmenin çabasını göstermişlerdir. Medine'den çıkmış Endülüs'e gitmiş, Endülüs'ten çıkmış İstanbul'a, İstanbul'dan çıkmış başka yerlere gitmişler” diye konuştu.

“Onları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz”

7 kıtadan Türkiye’ye eğitim için gelen gençlerin ilim için yaptıkları fedakarlığa dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye artık cazibe merkezi haline geldi, elhamdülillah. 200 bin kadar misafir öğrencimiz var. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 111 ülkeden misafir öğrenci kabul ediyoruz. Ülkemizin 200’ü aşkın üniversitesinde, imam hatip liselerinde misafir öğrencilerimizin varlığı bizi oldukça sevindirmekte, mutlu etmektedir. Onlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız. Anneleri, babaları onları bize emanet ettiler. Onları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz ve ayırmayacağımıza da söz veriyoruz.”

Dünyanın farklı bölgelerinden Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrencilere başarılar dileyen Erbaş, öğrencilere emek verenlere, ilim yolunda atılan adımlara destek olanlara teşekkür etti.

Programda 3 öğrenci, 7 kıtadan gelen arkadaşlarını temsilen duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ayrıca Sanatçı Hasan Özer de konuşmaların ardından mini bir konser verdi.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Burhan İşliyen, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve çok sayıda öğrenci katıldı.mardinmedya.net

diyanet dib tdv eğitim akademi misafir öğrenci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR