Kuduri Tercümesi - 2

Teyemmüm ancak temiz olan toprak (ve toprak cinsinden) olan bir şeyle caiz olur. Su bulamayan kimse, vaktin sonunda su bulmayı umuyorsa, namazı vaktin sonuna ertelemesi müstehaptır.

Kuduri Tercümesi - 2
Bu içerik 351 kez okundu.

ولا يجوز التيمم الا بصعيد طاهر، ويستحب لمن لم يجد الماء وهو يرجوا ان يجده في اخرالوقت ان يؤخر الصلات الي اخرالوقت 
Teyemmüm ancak temiz olan toprak (ve toprak cinsinden) olan bir şeyle caiz olur. Su bulamayan kimse, vaktin sonunda su bulmayı umuyorsa, namazı vaktin sonuna ertelemesi müstehaptır.

فان وجد الماء توضأ به وصلي. ويصلي بتيممه ما شاء من الفرائض والنوافل.
Eğer suyu bulursa, onunla abdest alır ve namaz kılar. Alınan teyemmümle istediği kadar nafile ve farz namaz kılar.

ويجوز التيمم للصحيح في المصر إذا حضرت جنازة والولي ُّ غيره فخاف ان اشتغل بالطهارة ان تفوته الصلاة فانه يتيمم ويصلي. وكذلك من حضر العيد فخاف ان اشتغل بالطهارة ان تفوته صلات العدين فانه يتيمم ويصلي. فان خاف من شهد الجمعة إذا اشتغل بالطهارة ان تفوته صلات الجمعة لم يتيمم ولكنه يتوضأ فان أدرك الجمعة صلاها وإلا صلي الظهر أربعا إذا ضاق الوقت فخشي ان توضأ فات الوقت لم يتيمم ولكنه يتوضأ ويصليها فائتة.
Şehirde bulunan kişi, o anda cenaze hazır bulunduğunda, sağlıklı olsa dahi, abdestle meşgul olunca cenaze namazını kaçıracağından korkarsa, teyemmüm alabilir. Bu kişi cenazenin velisi değilse böyledir. (Cenazenin sahibi olanlar bunu yapamazlar. Onlar şehirde su varken teyemmümle kendi cenazelerinin namazını kılamazlar.) Bunun gibi, abdestle meşgul olduğunda her iki bayram namazının da kaçacağını bilen birisi teyemmüm ederek bayram namazlarını kılabilir. Ama cuma namazının vaktinin çıkmasından korkan kişi teyemmüm edemez. Bu durumda olan kişi abdest alır, cumaya yetişirse kılar. Aksi halde vaktin namazını dört rekât olarak kılar. Aynen bunun gibi, herhangi bir namaz vaktinin çıkmasından korkan kişi de teyemmüm edemez. Önce abdest alır sonra vakti çıkmış namazını kaza eder.

والمسافر إذا نسي الماء في رحله فتيمم وصلي ثم ذكر الماء في الوقت لم يعد الصلاة عند ابي حنيفة ومحمد رحمهما الله وقال ابو يوسف يعيد.
Yolcu, yükünde bulunan suyu unutup teyemmümle namaz kılar da vakit içinde suyu hatırlarsa, İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e (ra) göre, namazını iade etmez, İmam Ebu Yusuf'a göre iade eder.

وليس على المتيمم إذا لم يغلب على ظنه ان بقربه ماء ان يطلب الماء فان غلب على ظنه ان هناك ماء لم يجز تيممه حتى يطلبه وان كان مع رفيقه ماء طلبه منه قبل ان يتيمم فان منعه منه تيمم وصلي
Kişi, zannı galibince yakınında suyun olduğunu bilirse, suyu araştırmadan teyemmüm etmesi caiz değildir. Kişi arkadaşının yanındaki suyu talep eder. Suyu istediği halde arkadaşı kendisine suyu vermezse, teyemmüm edip namazını kılar.

Mütercim: Cemal Çınar

fıkıh islam hukuku hanefi fıkhı kuduri kuduri tercümesi cemal çınar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK