Stresin diş sıkmayla ilgisi

Toplumda "Yönetici Hastalığı" olarak da bilinen, günlük hayatta yaşanılan strese bağlı olarak dişleri sıkmaya neden olan "Bruksizm" ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Kökdemir, diş sıkmanın öncelikle stresin yol açtığı bir durum olduğuna dikkat ç

Stresin diş sıkmayla ilgisi
Bu içerik 391 kez okundu.

Kökdemir, ağızdaki mevcut eksik dişler ve yanlış yapılan protezlerin de çene kapanışını olumsuz etkilediğinden dolayı diş sıkmaya neden olabileceğini belirterek "Yoğun stres altında olan yöneticiler ve çalışanlar ile özellikle sınav dönemlerinde olan öğrenciler; diğer insanlara oranla daha çok diş sıkıyor." dedi.

Diş sıkmak dişlere ne gibi zararlar verir?

Kökdemir, diş sıkmanın, diş minelerinde ve mevcut porselen restorasyon ya da dolgularda aşınmalara ve kırıklara neden olabileceğini ve aynı zamanda çene eklemi içerisindeki eklem sıvısının azalmasına bağlı olarak eklem başında ve yuvasında aşınmalara; ağız açmada zorluklar ve ağrılara da neden olabileceğini belirtti.

Diş sıkma sorunun tedavisi

Kökdemir, diş sıkma rahatsızlığının tedavisi hakkında da şu açıklamalarda bulundu:

Diş sıkma, yüz kaslarına yapılan botoks işlemi ile azaltılabilir. Ayrıca hastanın ağız ölçüsüne göre hazırlanan özel şeffaf plaklar ile dişlere ve ekleme verilen zarar azaltılabilir. İleri eklem problemlerinde eklem kapsülünün tıkanması gibi cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir.

Kökdemir, aşınan dişlerin gerekli tedavileri yapıldıktan sonra porselen veneerler ile kaplanarak hem koruma altına alındığını hem de azalan yüz yüksekliğinin hastaya geri kazandırıldığını belirti.

Diş sıkma çocuklarda da görülür mü?

Çocuklarda diş sıkma problemi ile ilgili ise Kökdemir, " Özellikle karışık dişlenme döneminde (yani çocukların ağızlarında hem süt, hem de daimi dişlerinin bulunduğu dönem) tam bir oklüzyon olmadığından (yani çocuklar dişlerini dengeli bir kapanışa getiremediğinden) diş gıcırdatma görülebilmektedir." dedi.

Diş sıkan bir kişi tedavi görmezse bu nelere yol açar?

Diş Hekimi Kökdemir, aşınmalara bağlı olarak mine tabakasının yok olduğunu, bu durumun çürümeye ve enfeksiyona açık bir diş yapısına yol açtığını, bunun sonucunda estetik anlamda da hoş olmayan bir görüntünün ortaya çıktığını belirterek " Aşınmalara bağlı hastanın yüz yüksekliğinin azalması, daha yaşlı görünmesi ile birlikte çene eklemlerinde ciddi problemler ve estetik sorunlar oluşur." şeklinde konuştu. (İLKHA)

sağlık hayat stres diş sıkma diş sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK