Gece Namazı

Bu hikayemizde gece namazının faziletini ve sahibini ulaştırdığı mertebeleri göreceğiz. Rabbimiz, bize de bu güzel hasleti nasip eylesin.

Gece Namazı
Bu içerik 517 kez okundu.

Rivayet edilir ki, zamanın birinde bir adam bir köle satın alır. Köle yeni efendisine şöyle der: “Efendim, sizden üç ricam olacak. Birincisi, vakit girdiğinde beni namazdan alıkoymamanız. İkincisi, beni sadece gündüz çalıştırmanız ve gece meşgul etmemeniz. Üçüncüsü de, benden başka hiç kimsenin girmeyeceği bir oda tahsis etmeniz”

Adam da, “Tamam. Şu odalara bak ve istediğini seç” der.

Köle odaları dolaşır ve harabeye dönmüş bir odayı seçer. Efendisi köleye, “Neden harabeye dönmüş bu odayı seçtin?” diye sorunca, köle, “Efendim, biliyorum ki bu harap oda, Allah ile beraber olunca mamur olur ve bir bahçeye dönüşür” şeklinde cevap verir.

O günden sonra köle, geceleri o harap odaya gitmeye başlar.

Efendisi gecenin birinde dostlarıyla beraber içkili ve oyunlu toplantılar yapar. Geceyarısı olunca, dostları kalkıp, giderler. Kendisi de evi dolaşmaya başlar. O esnada gözleri kölenin geceleyin kaldığı odaya ilişir. Ne görsün! Gökyüzünden odaya bir kandil inmiş, köle de secdede dua ediyor: “İlahi, efendimin gündüz işlerini yapmak zorundayım. Eğer bununla meşgul olmasaydım, gece ve gündüz sadece senin hizmetinde olurdum. Rabbim, beni mazur gör”

Efendisi ona öylece bakar durur. Ta ki, güneş doğar, kandil semaya çekilir ve odanın tavanı bitişir.

Efendisi eve gelir ve durumu karısına anlatır.

Ertesi gece efendisi karısıyla beraber kölenin kaldığı odayı izlerler. Yine aynı şey olur; gökten inen bir kandil, güneş doğuncaya kadar secdede dua halindeki köle.

Sonra köleyi çağırırlar ve kendisine, “Kendisine maruzatta bulunduğuna (Allah’a) tamamen hizmet edebilesin diye, Allah rızası için artık özgürsün” derler. Ona geceleyin kerametlerini gördüklerini anlatırlar.

Köle, bunları duyunca, ellerini açar; “İlahi, perdemi açmamanı ve halimi ortaya çıkarmamanı dilemiştim senden. Madem bunları ortaya çıkardın, beni katına al” diye dua eder ve oracıkta can verir.

Hikâyeden Hikmete:
“Onlar, Rabblerine secde ederek ve kıyamda durarak geceleyenlerdir.” (Furkan Suresi: 64)

“Ey örtünüp bürünen (Peygamber)! Birazı hariç, geceleri kalk namaz kıl. (Gecenin) yarısını (kıl). Yahut bunu biraz azalt, ya da çoğalt ve Kur'an'ı tane tane oku. Şüphesiz gece kalkışı, (kalp ve uzuvlar arasında) tam bir uyuma ve sağlam bir kıraata daha elverişlidir. Zira gündüz vakti, sana uzun bir meşguliyet var.” (Müzemmil Suresi: 1-7)

“Ey insanlar! Selamı yayın, (fakirlere) yemek yedirin, akrabalarınızla ilişkinizi kesmeyin, insanlar uyurken namaz kılın, selametle cennet girersiniz” (Darimi)

Gece namazı müminin nurudur ve gece namazına devam eden müminlerin yüzleri ay gibi parlar.

İnsanlar derin bir uykudayken, özellikle de kışın soğuğunda, kalkıp namaz kılmak ihlasın zirvesi ve samimiyetin en büyük nişanesidir.

Bunun farkında olan Allah dostları gece namazını asla terk etmemişlerdir.

Tercüme Ve İlaveler: M. Salih ŞİMŞEK

kıssa hikaye rivayet anlatı gece namazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?