Hamas'tan Suudi Arabistan'a El-Hudari çağrısı

Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Hamas, Suudi Arabistan’ın El-Hudari’yi 5 aydır gözaltında tuttuğunu açıkladı.

Hamas'tan Suudi Arabistan'a El-Hudari çağrısı
Bu içerik 476 kez okundu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Suudi Arabistan’ın 30 yıldır Cidde kentinde yaşayan hareket liderlerinden 81 yaşındaki Dr. Muhammed El-Hudari’yi beş aydır gözaltında tuttuğunu belirterek, El-Hudari’nin ve diğer Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Hamas Hareketi,  konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Suudi Arabistan iç istihbarat birimi Mebahis’in Dr. Muhammed Salih El-Hudari “Ebu Hani”yi 4 Nisan’da gözaltına aldığını açıkladı.

El-Hudari’nin gözaltına alınmasının garip ve kınamayı hak eden bir adım olduğunu kaydeden Hamas, hareket içinde çeşitli görevlerde bulunan Filistinli doktorun yaklaşık yirmi yıldır Hamas’ın Suudi Arabistan’la ilişkilerinden sorumlu olduğunu bildirdi.

Hamas Hareketi, Suudi Arabistan yönetiminin 81 yaşındaki El-Hudari’nin yaşına, hasta olmasına ve önde gelen bir KBB doktoru olmasına saygı duymadığını ifade ederek, Filistinli doktorun Filistin halkına ve davasına çok önemli hizmetleri olduğunu söyledi.

Dr. Muhammed El-Hudari ile büyük oğlu Dr. Hani El-Hudari’nin de gözaltına alındığını kaydeden Hamas, Suudi Arabistan’da yaşayan birçok Filistinlinin de gözaltına alındığını duyurdu.

Hamas Hareketi, diplomatik çabalara ve arabulucuların girişimlerine fırsat vermek için beş ay boyunca sessiz kaldığını fakat söz konusu çabaların sonuçsuz kaldığını belirtti.

Konu hakkındaki sessizliğini bozmak zorunda kaldığını söyleyen Hamas, El-Hudari ve oğlu ile diğer Filistinlilerin serbest bırakılmasını istedi.

Euro-Mediterranean İnsan Hakları Gözlem Evi, Cuma günü yayınladığı bildiride, Suudi Arabistan’ı hukuka aykırı bir şekilde gözaltında tuttuğu onlarca Filistinliyi serbest bırakmaya davet etmişti.

FİEM

hamas suudi arabistan el hudari esir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR