İbadetin Hakkını Vermek

Bu hikayemizde, ibadetin ve yapılan güzel davranışların sadece Allah için olması gerektiğini ve bunun dışındakilerin kabul edilmeyeceğini göreceğiz.

İbadetin Hakkını Vermek
Bu içerik 596 kez okundu.

Rivayet edilir ki, abitlerden birisi namaz kılmaya başladı. Fatiha Suresi’nin “İyyake na’budu (ancak sana ibadet ederiz)” ayetine gelince, gerçek bir abit olduğu düşüncesine kapıldı. İçinden bir ses ona, “Yalan söyledin. Sen insanlara ibadet ettin” diye seslendi.

Bunun üzerine tevbe etti ve insanlardan uzaklaştı.

Sonra namaza başladı. Fatiha Suresi’nin “İyyake na’budu (ancak sana ibadet ederiz)” ayetine gelince, yine içinden bir ses, “Yalan söyledin. Karına ibadet ettin” diye seslendi. Bunun üzerine karısını boşadı.

Sonra yine namaza başladı. Fatiha Suresi’nin “İyyake na’budu (ancak sana ibadet ederiz)” ayetine varınca, içinden bir ses, “Yalan söyledin. Sen malına ibadet ettin” diye seslendi. Bunun üzerine bütün malını sadaka olarak dağıttı.

Sonra yeniden namaza durdu. Fatiha Suresi’nin “İyyake na’budu (ancak sana ibadet ederiz)” ayetine gelince, içinden bir ses ona yine, “Yalan söyledin. Elbisene ibadet ettin” diye seslendi. Bunun üzerine kendisine lazım olanın dışındaki tüm elbiselerini sadaka olarak dağıttı.

Sonra bir daha namaza durdu. Fatiha Suresi’nin “İyyake na’budu (ancak sana ibadet ederiz)” ayetine varınca, içinden bir ses bu defa, “Doğru söyledin. Şimdi sen gerçek abitlerdensin” diye seslendi.

Hikâyeden Hikmete:
“Ben, cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım!” (Zariyat Suresi: 56)
Yüce Allah, yapılan ibadet ve iyiliklerin sadece kendi rızası için yapılmasını emretmiştir.
Gösteriş ve ‘desinler’ için yapılan güzel davranışların hiçbir önemi ve değeri yoktur.

Tercüme Ve İlaveler: M. Salih ŞİMŞEK

ibadet kulluk hakkını vermek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
İŞE DERİCESİNE SARILMAK DEYİMİ VE HİKÂYESi
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR
ALMAYA ALMAYA NE GÖLLER KURUR