“Çocuklarımızı iffetli, ahlaklı yetiştirmeliyiz”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Büyük Çamlıca Camii'nde, Diyanet İşleri Başkanlığının Cihannüma Derneğiyle düzenlediği, "Babalar ve Çocuklar Sabah Namazında Buluşuyor" etkinliğine katıldı.

“Çocuklarımızı iffetli, ahlaklı yetiştirmeliyiz”
Bu içerik 429 kez okundu.

"Babalar ve Çocuklar Sabah Namazında Buluşuyor" etkinliğine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Anne ve babalar, kızlarımız, oğullarımız hep birlikte Rabbimizin emrine itaat ederek, Efendimizin göstermiş olduğu yolda yürüyerek mutlu bir yuva içerisinde yaşayacağız” dedi.

Sabah namazını kıldırdıktan sonra bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et” buyurduğunu hatırlatarak, “Bugün sizler bunu yapıyorsunuz. Sadece emretmekle kalmadınız, çocuklarınızla beraber namaza geldiniz. Rabbim kabul eylesin. Cenab-ı Hakk'ın emrine göre amel etmek ne güzel bir iştir” dedi.

Başkan Erbaş, Lokman Suresi’nde Hazreti Lokman’ın çocuğuna verdiği nasihatleri anlatarak, “Lokman aleyhisselam, çocuğunu karşısına aldı ve ona ilk öğretilmesi gereken şeyi öğretti, “Yavrucuğum, Allah'a şirk koşma” dedi. Biz de çocuklarımızı ilk olarak şirkten, Allah’a ortak koşmaktan uzak tutmalıyız. Biz en fazla Rabbimizi seveceğiz, onun emrini ihmal etmeyeceğiz. Onunla aramıza herhangi bir şeyi koymayacağız. Çocuklarımıza bu hakikati, en güzel bir şekilde anlatmak zorundayız” diye konuştu.

“Çocuklarımızı iffetli, ahlaklı yetiştirmeliyiz”

Kur’an-ı Kerim’de “Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik” buyurulduğunu ifade eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Rabbimiz, bize hem anne ve babaların çocuklarına hem de çocukların anne ve babalarına nasıl davranması gerektiğini anlatıyor. Rabbimiz, anne ve babanıza itaat ediniz, onlara teşekkür ediniz, hayata atılıncaya kadar sizin için verdikleri emekleri asla unutmayınız. İşte bu şekilde hep beraber anne ve babalar, kızlarımız, oğullarımız hep birlikte Rabbimizin emrine itaat ederek, Efendimizin göstermiş olduğu yolda yürüyerek mutlu bir yuva içerisinde yaşayacağız.”

Başkan Erbaş, anne ve babaların çocuklarına öğreteceği en önemli şeylerden birisinin de, nerede ve ne şekilde yapılırsa yapılsın, büyük, küçük bütün amellerin ahiret gününde hesabının verileceği gerçeğinin olduğunu söyledi.

Hazreti Peygamberin anne ve babanın çocuğuna güzel ahlaktan daha faziletli bir bağışta bulunamayacağını buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Çocuklarımızı iffetli, ahlaklı yetiştirmeliyiz. Edep, ahlak, büyüklere saygı ve sevgi, sadakat en önemli değerlerimizdir. Bu değerlerimizi çocuklarımıza öğretmeliyiz" ifadelerini kullandı.

“4-6 yaş Kur’an kurslarımızda çocuklarımıza güzel ahlak, sevgi ve saygıyı öğretiyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak çocukların güzel bir ahlakla yetişmesi için yaptıkları faaliyetleri anlatan Başkan Erbaş, “Biz bu konuları dert ediniyoruz. 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarımız var. 200 bine yakın çocuğumuz bu kurslarda talim ve terbiye alıyorlar. Kurslarımızda çocuklarımıza güzel ahlak, sevgi ve saygı nedir, büyüklere saygı göstermek, birbirimizi ve küçükleri sevmek nedir, dürüstlük nedir, sadakat nedir, hangi konular bizim için kötüdür bunları anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, konuşmasının sonunda aileleri tebrik ederek, şunları söyledi:

“Hem bu sabahki duyarlılığınızdan hem de milli ve manevi değerlerimizi çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren öğretme noktasında göstermiş olduğunuz gayretten dolayı sizleri tebrik ediyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin hem maddi hem manevi olarak yetişmesini, gelişmesini sağlarsak toplum olarak, millet olarak daha güçlü olacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Sabah namazı etkinliğine, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Cihannüma Derneği Genel Başkanı Mustafa Şen de katıldı.mardinmedya.net

diyanet dib ali erbaş namaz çocuk aile
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
Gençliğin İmanını Kim Koruyacak?
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK
ALLAH İÇİN VER(EBİL)MEK