Besmelenin Fazileti

Bu hikayede besmelenin fazileti anlatılıyor. Biz de acizane anladıklarımızı sonuna not olarak düştük. İnşallah hikayelerimizin devamı gelecek...

Besmelenin Fazileti
Bu içerik 607 kez okundu.

Zamanın birinde kocası münafık olan bir kadın yaşarmış. Kadın bir şey yaptığında veya söylediğinde illaki, “Bismillah (Allah’ın adıyla)” dermiş. Tabi bu da kocasının zoruna gidermiş. Kendi kendine, “Kesinlikle karımı mahcup edecek bir şey yapacağım” demiş.

Günün birinde karısına bir kese vermiş ve “Bunu muhafaza et” demiş. Karısı da keseyi alıp, bir yere koymuş ve üstünü örtmüş. Tabi kocası da ondan habersiz onu izliyormuş. Kocası keseyi sakladığı yerden alıp, götürmüş. Kesenin içindekileri çıkarmış ve evin bahçesindeki kuyuya atmış.

Sonra gelip, karısından keseyi istemiş. Kadın, her şeyden habersiz bir şekilde, keseyi sakladığı yere gelmiş ve “Bismillah” demiş. Allahu Teâlâ, Cebrail’e (as) hemen inmesini ve keseyi yerine koymasını emretmiş.

Kadın da elini uzatmış ve onu bıraktığı gibi alıp, kocasına vermiş. Kocası çok şaşırmış ve hemen Allah’a tevbe etmiş.

Hikâyeden Hikmete:
Kur’an-ı Kerim’in, Tevbe Suresi hariç, tüm surelerinin besmeleyle başlaması zaten besmelenin ve besmeleyle başlamanın ne kadar mühim olduğunu bize göstermektedir.

Efendimiz Hz. Muhammed (as) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:
“Besmeleyle başlanılmamış bütün önemli işler, bereketten mahrumdur”

Hiç şüphesiz hiçbir şey, bu muazzam kâinatı hikmetle yaratan ve idare eden Allah Azze ve Celle’nin emri ve izni olmadan hareket edemez. Bunun bilincinde olan bir insan attığı her adımda O’nun adını anar ve O’nun adına sığınır. Bundan gafil olanın başında çok tokmak patlar. Canlı cansız kâinatta var olan her şey, O’nun adını anar ve O’nun adıyla hareket eder.

Besmelenin fazileti ve tesiri konusunda akla gelen ilk isim Üstad Bediüzzaman Said Nursi’dir. Sözler kitabının başında bu hususu muazzam bir şekilde ifade etmiştir. Oraya müracaat edilmesini âcizane tavsiye ederiz.
Tercüme Eden Ve İlaveler Yapan: M. Salih Şimşek

hikaye hikmet besmele fazilet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?