Tarihi müze kapılarını açtı

Van'da Kültür Turizm Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan ve proje maliyeti 21 milyon TL olan Urartu Müzesi düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Tarihi müze kapılarını açtı
Bu içerik 304 kez okundu.

2011'deki depremlerde hasar gören müzenin yerine Van Kalesi'nin güneyinde yapılan "Urartu Müzesi", kenti ziyaret eden turistlere başta Urartular olmak üzere birçok medeniyete ait yaklaşık 100 bin eseri görme imkânı sunacak.

İpekyolu ilçesinde, 13 bin metrekaresi kapalı 50 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Urartu Müzesi, Kalkınma Bakanlığı tarafından “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında müzede yapılan inşaat çalışmalarının ardından eserlerin yerleştirilmesi tamamlandı.

Uzman ekiplerce, depremde hasar gören müzeden taşınan tarihi eserler, ekiplerin büyük titizlikle yürüttüğü çalışmalarla yeni yerlerine yerleştirildi.

Başta Urartular olmak üzere, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok döneme ait yaklaşık 100 bin eserin sergilendiği müzenin, kenti turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van'ın kadim tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, bu anlamda önemli bir tarihi mirasa sahip olduğunu söyledi.

Bilmez, "Müze tamamlandığında yaklaşık 100 bin eserin sergileneceği bir mekân olacak. 13 bin metrekare kapalı alanı olan Türkiye'nin en büyük müzelerinden biri. Yılın ilk çeyreğinde açılacağını düşünüyordum ama mayıs sonuna kadar tamamlanacak ve görkemli bir şekilde orayı da turistlerimizin ziyaretine açacağız." dedi. (İLKHA)
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
Üniversite (deki tehlikenin farkında mısınız?)
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?
​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?